دکتر فرزاد پاکدل / بیماری های چشمی / انحراف چشم یا استرابیسم چیست؟

انحراف چشم یا استرابیسم چیست؟

انحراف چشم یا استرابیسم

انحراف چشم یا استرابیسم چیست؟ انحراف چشم یکی از مشکلات چشمی است که در آن چشمان بیمار به یک جهت منحرف می شوند. علت آن نیز می تواند ژنتیکی و یا عادات غلط در تماشای تلویزیون و استفاده از موبایل و کامپیوتر می باشد. برای درمان انحراف چشم می بایست به متخصص چشم یا چشم پزشک زبده مراجعه کنید. بهترین متخصص چشم در تهران دکتر فرزاد پاکدل است که بیماران متعددی را در زمینه استرابیسم درمان کرده است. در این مطلب از تجربیات آقای دکتر پاکدل بهره می گیریم تا به این موضوع بیشتر بپردازیم.

انحراف چشم چیست؟

انحراف چشم چیست؟ 

استرابیسم زمانی بوجود می آید که چشم ها در یک راستا قرار نمی گیرند. یعنی یکی از چشم ها  یا هر دو چشم به جهتی دیگر سرگردان می شوند. چشم ها ممکن است به درون یا بیرون برگردند. انواع انحراف چشم از قبیل بیرونی، بالا و پایین وجود دارند. وقتی چشم ها ردر یک راستا قرار می گیرند، شما دید مستقیم و صاف خواهید داشت.

در استرابیسم معمولاً برای بینایی چشم طبیعی مشکلی بوجود نمی آید، زیرا چشم و ارتباط آن با مغز همانطور که باید کار می کند. با این حال ممکن است دید چشم ناهماهنگ ضعیف تر شود. چرا که آنطور که باید تمرکز نمی کند و ارتباط آن با مغز به درستی شکل نمی گیرد. گاهی اوقات استرابیسم به وضوح دیده می شود. در عین حال گاهی اوقات، ممکن است فقط زمانی متوجه آن شوید که خسته هستید یا به یک چیز بسیار نزدیک نگاه می کنید. 

انحراف چشم و نشانه های آن

اتفاقی که در این میان می افتد این است که مغز با دریافت تصاویر متفاوت، نمیداند کدام یک را بپذیرد. بنابراین اولویت را به تصویر واضح تر می دهد. چشمی که استرابیسم دارد، ضعیف تر است و تصویر واضحی ارائه نمی دهد. به مرور و در صورت عدم درمان، مغز تصاویر چشم استرابیسم را نادیده می گیرد و این موجب تنبلی چشم می شود.

علت انحراف چشم

شش ماهیچه مختلف چشمان شما را احاطه می کنند که به دو چشم اجازه می دهند در یک جهت حرکت کنند. افرادی که استرابیسم دارند، این عضلات برای آنها با هم کار نمی کنند. به همین دلیل یک چشم به یک جهت نگاه می کند و چشم دیگر در جهت دیگری می چرخد. زمانی که چنین اتفاقی می افتد دو تصویر برای مغز ارسال می شوند. به این ترتیب مغز دچار یک سردرگمی می شود و این موضوع باعث می شود تصویر چشم ضعیف تر نادیده گرفته شود.

در واقع هنوز علت استرابیسم ناشناخته است و نمی توان دلیل قطعی برای آن مشخص کرد. بیشتر اوقات مشکل از کنترل عضلانی چشم است و هیچ ارتباطی به قدرت عضلات چشمی ندارد.

انواع انحراف چشم

استرابیسم می تواند از زمان تولد با فرد بوجود آید که به آن استرابیسم مادرزادی می گویند. این مشکل می تواند در اثر بیماری های دیگر هم بوجود آید که به ترتیب عبارتند از:

دیابت

آسیب های چشمی

مسمومیت با صدف

سکته

از دست دادن بینایی

علائم انحراف چشم

دید دوگانه

تغییرات بینایی

صاف نبودن چشم ها

دیدن دو شی با دو زاویه متفاوت

چرخش بیش از اندازه سر در کودکان برای داشتن دید بهتر

چگونه درمان میشود؟ 

عینک 

استفاده از وصله چشمی

عمل انحراف چشم 

قطره چشمی

سوالات متداول

دلیل انحراف ناگهانی چشم در بزرگسالان چیست؟

هنوز علت آن مشخص نیست اما یکی از دلایل آن سکته و آسیب های چشمی در بزرگسالان است.

بهترین سن برای عمل انحراف چشم چیست؟

پنج الی شش سالگی را می توان بهترین سن برای جراحی استرابیسم بیان کرد.

نام قطره انحراف چشم چیست؟

قطره آتروپین

روش جدید درمان انحراف چشم چیست؟

استفاده از ورزش های چشمی را می توان بهترین و جدیدترین روش برای درمان استرابیسم معرفی کرد. در این روش ها می توان از وصله چشمی نیز استفاده کرد.

کلام پایانی

استرابیسم یا همان انحراف چشم یکی از مشکلات افرادی است که چشمان آنها در یک جهت قرار نمی گیرند. معمولاً زمانی که زود تشخیص داده شود، قابل درمان است. اگر درمان نشود، مغز در نهایت تصاویر بصری چشم ضعیف تر را نادیده می گیرد و چشم دچار تنبلی می شود. این موضوع می تواند دید را تار کند و باعث دوبینی شود. اگر این مشکلات درمان نشوند، می توانند دائمی شوند. 

در صورتی که احساس می کنید دچار انحراف چشم شده اید، بهتر است به طور دوره ای به چشم پزشک مراجعه کنید. به طور مرتب معاینه شوید و تحت درمان قرار بگیرید. استفاده از عینک، وصله چشمی، قطره و یا جراحی می تواند به شما در درمان این مشکل کمک کند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *