تهران، میدان ونک، بلوارحقانی، بین گاندی شمالی و چهار راه جهان کودک، پلاک 67، طبقه4، واحد14

دکتر فرزاد پاکدل / بیماری های چشمی / تومور چشمی را بشناسید

تومور چشمی را بشناسید

تومور های چشمی
آنچه می خوانید...

تومورها و تورم ها می توانند در پشت چشم ایجاد شوند. آنها معمولاً چشم را به جلو فشار می دهند و باعث بیرون زدگی چشم به نام پروپتوز می شوند. معمول ترین علل پروپتوز، تیروئید و تومورهای لنفاوی است.

تومورهای دیگر عبارتند از تومورهای عروقی (مانند همانژیوم، لنفانژیوم، همانژیوپری سیتوما) و تومورهای غدد اشکی (مانند داکریوآدنیت، تومور خوش خیم، سارکوئیدوز).

سرطان متاستاتیک نیز می ‌تواند از سایر قسمت‌ های بدن منشا گرفته و تومور تشکیل دهد.

شایع ترین تومور چشمی

شایع ترین نوع تومور چشم متاستاتیک است. این بدان معناست که این یک تومور ثانویه چشم است که توسط سرطان ایجاد می شود و از یک قسمت بدن به قسمت دیگر گسترش یافته است. به عنوان مثال، سرطان ممکن است در ریه، سینه، روده یا پروستات شروع شده باشد.

ملانوم چشمی شایع ترین تومور اولیه بزرگسالان است که در چشم ایجاد می شود. با این حال، هنوز نادر است. تومور ملانوم uveal یا ملانوم مشیمیه نیز نامیده می شود.

تومور از سلول هایی در چشم ساخته می شود که به آنها رنگ می دهد. به این سلول های رنگدانه می گویند. این نوع تومور در سه قسمت اصلی چشم اتفاق می افتد: عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه. این قسمت های چشم با هم یووه‌آ یا لایه عروقی یا انگوره نامیده می شوند.

بیشتر ملانوم های چشم در مشیمیه تشکیل می شوند، این قسمت از چشم بین شبکیه و صلبیه قرار دارد.

انواع کمتر شایع تومورهای اولیه داخل چشمی لنفوم داخل چشمی، رتینوبلاستوما و همانژیوم هستند. سرطان های نادر چشم عبارتند از ملانوم ملتحمه، کارسینوم پلک و تومورهای غدد اشکی.

سرطان چشم و علائم آن

افراد مبتلا به ملانوم داخل چشمی اغلب هیچ علامتی ندارند. بسیاری از اوقات، چشم پزشک در طی معاینه منظم چشم، ملانوم را پیدا می کند. شایع ترین علامت از دست دادن بینایی بدون درد است.

افراد مبتلا به سرطان چشم ممکن است علائم یا نشانه های زیر را تجربه کنند. گاهی اوقات افراد مبتلا به سرطان چشم هیچ یک از این علائم را نشان نمی دهند و یا، این علائم ممکن است ناشی از یک بیماری پزشکی باشد که سرطان نیست.

سرطان چشم

  • داشتن مشکل در دید
  • از دست دادن بخشی از میدان دید
  • دیدن جرقه های نور
  • دیدن نقاط، خطوط خمیده، یا اجسام شناور
  • داشتن لکه تیره روی عنبیه برخلاف ملانوم مشیمیه، ملانوم عنبیه گاهی دیده می شود زیرا به نظر می رسد مانند لکه های تیره روی چشم است.

نگران یک یا چند مورد از علائم یا نشانه های موجود در این لیست هستید، لطفاً با یک چشم پزشک صحبت کنید. پزشک از شما می پرسد که چه مدت و چند وقت یکبار علائم را تجربه کرده اید. این بررسی ها برای کمک به کشف علت مشکل است که تشخیص نامیده می شود.

اگر سرطان تشخیص داده شود، تسکین علائم به عنوان بخش مهمی از مراقبت و درمان سرطان بخش دیگر روند درمان خواهد بود.

بیشتر بخوانید : جراحی تومور اربیت

تومورهای غیر سرطانی چشم

اگر تومور چشمی برای شما تشخیص داده شده است، سرطان ممکن است اولین نگرانی شما باشد. با این حال، همه تومورهای چشم سرطانی نیستند. توموری که سرطانی نباشد تومور خوش خیم نامیده می شود. تومورهای خوش خیم می توانند روی پلک یا داخل دیواره چشم رشد کنند.

تومورهای خوش خیم چشم نیز می توانند ناشی از رشد غیر طبیعی رگ های خونی در داخل یا اطراف چشم باشند. این همانژیوم نامیده می شود. همانژیوم مشیمیه شایع ترین نوع تومور غیرسرطانی چشم است. می تواند باعث قرمزی چشم یا تغییرات بینایی شود.

تومورهای سرطانی چشم

تومورهای بدخیم چشم سرطانی هستند. سرطان های مختلفی وجود دارند که می توانند روی چشم ها تأثیر بگذارند.

سرطان حدقه چشم بر بافت های اطراف کره چشم تاثیر می گذارد. ماهیچه هایی که کره چشم را حرکت می دهند و اعصاب متصل به کره چشم نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. پلک ها و غدد اشکی نیز می توانند تحت تاثیر قرار گیرند. سرطان هایی که این ساختارها را تحت تأثیر قرار می دهند، سرطان های آدنکس نامیده می شوند

تومور های سرطانی چشم

ملانوما های بدخیم معمولا از خال های ساده تشکیل می شوند. به همین دلیل مهم است که اغلب خال ها را از نظر تغییرات بررسی کنید. اگر خال در داخل یا نزدیک چشم خود دارید، آن را به طور مرتب معاینه کنید.

همه موارد سرطان چشم علائمی ایجاد نمی کنند. علائم احتمالی سرطان چشم عبارتند از:

  • دیدن جرقه های نور
  • از دست دادن بینایی
  • اجسام شناور در دید
  • مردمک نامنظم
  • گلوکوم

تشخیص زودهنگام سرطان به این معنی است که گزینه های درمانی بیشتری خواهید داشت. گفته می شود، همه سرطان های چشم را نمی توان زودهنگام تشخیص داد. برخی از انواع سرطان های چشم علائم قابل توجهی ایجاد می کنند، اما برخی دیگر این گونه نیستند.

ملانوم چشم اغلب در طول معاینات معمولی مشاهده می شود. به همین دلیل انجام معاینات منظم چشم مهم است. اگر چشم پزشک شما فکر می کند که شما در معرض خطر بیشتری برای ملانوم چشم هستید، ممکن است توصیه کند که هر سال یک معاینه چشم داشته باشید.

علت تومور چشمی

تومورهای چشمی می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. علل تومورهای چشمی که سرطانی نیستند با موارد سرطانی متفاوت است.

تومورهای خوش خیم چشم

تومور خوش خیم چشم به سایر قسمت های بدن گسترش نمی یابد. انواع مختلفی از رشد خوش خیم چشم وجود دارد. در اینجا چند نمونه از رشد چشمی که سرطانی نیستند آورده شده است.

تومورهای چشمی می توانند در پوست اطراف چشم و پلک باشند. تومورهای خوش خیم و رشد روی پوست اطراف چشم، پلک و ملتحمه معمولاً در اثر قرار گرفتن در معرض باد و اشعه ماوراء بنفش خورشید ایجاد می شوند.

تومورهای چشمی ممکن است روی بافت شفافی که قسمت سفید چشم را می پوشاند ظاهر شوند. قسمت سفید آن صلبیه نامیده می شود. قسمت شفاف بالای آن ملتحمه نامیده می شود.

برخی از تومورها در داخل کره چشم قرار دارند که دیدن آنها سخت تر است.

رشد ناگهانی چشم معمولاً در اثر عفونت و التهاب ایجاد می شود. برخی ممکن است توسط یک ویروس ایجاد شوند.

کک و مک در چشم می تواند یک خال مشیمیه خوش خیم باشد. همچنین می تواند هیپرتروفی مادرزادی لایه اپیتلیوم رنگدانه شبکیه (CHRPE) باشد. داشتن یک یا دو ضایعه  CHRPE معمولاً نگران کننده نیست. با این حال، داشتن ضایعات متعدد CHRPE با خطر بالاتر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط است.

تومورهای بدخیم چشم

سرطان زمانی اتفاق می افتد که تغییراتی در DNA درون سلول ها ایجاد شود. این تغییرات جهش نامیده می شود. DNA در یک سلول دارای مجموعه ای از دستورالعمل ها است که به سلول می گوید که چه وظایفی را انجام دهد. همچنین به آن می گوید که چگونه رشد کند و تقسیم شود. اگر در دستورالعمل ها خطایی وجود داشته باشد، سلول ممکن است درست کار نکند. اگر این اتفاق بیفتد، سلول می تواند سرطانی شود.

عوامل متعددی در ایجاد جهش ژنتیکی نقش دارند. اینها شامل جهش های ژنی ارثی و جهش های ژنی است که پس از تولد اتفاق می افتد. شما ممکن است با یک جهش ژنتیکی متولد شوید. برخی جهش ها از طریق خانواده ها منتقل می شوند. به این می گویند وراثت. یک جهش ارثی تنها باعث ایجاد تعداد کمی از سرطان های چشم می شود.

بیشتر جهش های ژنی بعد از تولد شما اتفاق می افتد. خیلی چیزها می توانند باعث جهش ژنی شوند. این عوامل می توانند مواردی مانند سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض اشعه، ویروس ها، مواد سرطان زا، چاقی، هورمون ها، التهاب مزمن و عدم ورزش باشند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *