دکتر فرزاد پاکدل / بیماری های چشمی / تیروئید چشمی چیست و چه علائمی دارد؟

تیروئید چشمی چیست و چه علائمی دارد؟

تیروئید چشمی چیست و چه علائمی دارد؟ افرادی که به تیروئید چشم مبتلا هستند، دردهایی را در حدقه و پشت چشم احساس می کنند. درد همراه با التهاب چشم که باعث می شود چشم ها به شکل بیرون زده دیده شوند، از جمله نشانه های این بیماری است. اینکه چه افرادی مستعد درگیر شدن با چنین عارضه ای هستند را در این مطلب بررسی می کنیم. در این مطلب می خواهیم این موضوع را نزد فوق تخصص تیروئید چشمی دکتر فرزاد پاکدل مورد بررسی قرار دهیم. دکتر فرزاد پاکدل بهترین متخصص چشم در تهران است.

تیروئید چشمی
عکس تیروئید چشمی

تیروئید چشمی چیست؟

تیروئید چشم یا TED یک بیماری خود ایمنی می باشد. ماهیچه های چشم و چربی پشت چشم بیمار با شرایط TDE ملتهب می شوند. این التهاب به نوبه خود می تواند چشم ها را به سمت جلو هل دهد، به گونه ای چشم ها برآمده و باز به نظر می رسند. این موضوع باعث قرمزی و تورم چشم و پلک می شود. در واقع بیمار در چنین شرایطی دردهای چشمی را در ناحیه حدقه چشم احساس می کند.

قبل و بعد از درمان تیروئید چشمی

بسیاری از بیماران قبل از بروز اختلالاتی مانند بیرون زدگی چشم یا تغییر حالت پلک، مشکلات تیروئید داشتند. تیروئید چشم ارتباط مستقیمی با اختلال عملکرد غده تیروئید دارد که در اثر کم کاری یا پرکاری این غده خود را نشان می دهد.

علائم تیروئید چشمی

درد و قرمزی اطراف و درون چشم

پف زیاد اطراف چشم

ریزش اشک به طور مداوم

تاری دید

دوبینی

بیرون زدگی چشم ها

احساس درد هنگام حرکت دادن و یا چرخش چشم ها

خشکی یا حساس شدن چشم

بسته نشدن چشم ها به طور کامل هنگام خواب یا استراحت

نحوه تشخیص بیماری تیروئید چشمی

اسکن

برخی موارد برای تشخیص درجه فعالیت تیروئید از اسکن تیروئید استفاده می شود. اسکن تیروئید یک روش تصویر برداری برای معاینه تیروئید است. این اسکن به دکتر نشان می دهد که آیا تیروئید به درستی کار می کند یا خیر؟

آزمایش خون

از طریق آزمایش خون و با اندازه گیری هورمون ها به نحوه عملکرد تیروئید پی می برند.

معاینات بالینی تخصصی

برای تشخیص می بایست بیمار تحت معاینات و بررسی دقیق و کامل قرار گیرد. میزان بینایی و گاه میدان دید بررسی می شود. در این معاینات حرکات چشم نیز بررسی خواهند شد.

عوارض تیروئید چشمی

سردرد عمیق یا درد فشاری که در زمان حرکت چشم بیشتر احساس می شود.

سطح و کیفیت بینایی کاهش پیدا می کند.

چشم ها نمی توانند حرکت عادی داشته باشند.

دوبینی در اثر اختلال بینایی و آسیب عصب های بینایی

بهترین متخصص تیروئید چشمی در تهران

دکتر فرزاد پاکدل بهترین متخصص چشم در میدان ونک تهران است که انواع بیماری های چشمی را درمان می کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۰۳۱۴۸۵۰۴ تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آیا این بیماری با دارو درمان می شود؟

بله در صورتی که خفیف باشد و در مراحل اولیه تشخیص داده شود، امکان درمان آن با دارو وجود دارد.

آیا این بیماری درمان قطعی دارد؟

یکی از روش های درمان و کنترل این مشکل، کنترل کم کاری و یا پرکاری تیروئید آنها است. اگر این مشکل کنترل و درمان نشود، تیروئید چشم می تواند درمان و پس از آن عود کند.

تیروئید چشمی یک طرفه را چگونه می توان درمان کرد؟

گاهی این مشکل تنها یکی از چشم ها را در بر می گیرد که به آن یک طرفه گفته می شود. یعنی ممکن است یکی از چشم ها بیشترین میزان التهاب را متحمل شود. برای درمان این مشکل بهتر است فوراً زیر نظر متخصص چشم قرار گیرید.

کلام پایانی

بیماران به محض بروز علائم می بایست به پزشک مراجعه کنند و تحت مراقبت و درمان قرار گیرند. انجام درمان های طبی و جراحی این بیماری پیچیده است و نیازمند دانش بروز و مهارت لازم برای کسب نتایج مساعد است. در این مطلب این بیماری، علائم و عوارض آن را برای شما شرح دادیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله دکتر فرزاد پاکدل در EyeWiki مراجعه نمایید. برای ورود به مقاله روی دکمه زیر کلیک کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *