تهران، میدان ونک، بلوارحقانی، بین گاندی شمالی و چهار راه جهان کودک، پلاک 67، طبقه4، واحد14

دکتر فرزاد پاکدل / بیماری های چشمی / همه چیز درباره بیماری تیروئید چشمی (TED)

همه چیز درباره بیماری تیروئید چشمی (TED)

آنچه می خوانید...

دکتر فرزاد پاکدل

Dr Farzad Pakdel

,Associate Professor, Oculo-Facial Plastic Surgeon

Board Member of International Thyroid Eye Disease Society (ITEDS)

تیروئید چشمی چیست؟

چه کسانی به تیروئید چشمی مبتلا می شوند ؟

آیا تیروئید چشمی ارتباطی با بیماری تیروئید (کم کار و پرکار) دارد؟

آیا بیماری تیروئید چشمی موجب کور شدن می شود؟

چگونه می توان بیرون زدگی چشم را درمان کرد؟

بسیاری از افراد اسم بیماری تیروئید چشمی را شنیده اند اما اطلاعاتی در رابطه با این بیماری ندارند، در این مقاله می خواهیم اطلاعات کلی از این بیماری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم . اگر شما هم با علائمی چون چشم درد، قرمزی، تورم یا تغییر در ظاهر چشم مواجه هستید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید و در صورت نیاز به یک پزشک مراجعه کنید تا در کوتاه ترین زمان اقدام به درمان کنید.

تیروئید چشمی چیست؟

افرادی که به بیماری های تیروئید مبتلا شده اند، امکان ابتلا به بیماری تیروئید چشمی را نیز دارند.

در بیماری تیروئید چشمی، بافت های اطراف چشم دچار التهاب می شوند. این بیماری موجب تورم عضلات و بافتهای نرم اطراف کره چشم می شود. در نتیجه تیروئید چشمی باعث می شود تا کره چشم از کاسه چشم حالت بیرون زدگی پیدا کند و همچنین علائم دیگری نیز خواهد داشت. چند نکته مهم :

۱) بسیاری از بیماران قبل از بروز اختلالات چشمی مانند بیرون زدگی چشم یا تغییرات پلکها، سابقه پرکاری یا کم کای تیروئید ندارند.

۲)تیروئید چشمی ارتباط مستقیم و دایمی با اختلال عملکرد غده تیرویید شامل پرکاری یا کم کاری تیروئید ندارد.

۳) این بیماری ارتباط زیادی با مصرف دخانیات دارد.

روش تشخیص بیماری تیروئید چشمی

تشخیص بیماری تیروئید چشم از چند طریق صورت می گیرد:

اسکن :

برخی موارد برای تشخیص درجه فعالیت تیروئید از اسکن تیروئید استفاده می شود. اسکن تیروئید یک روش تصویر برداری برای معاینه تیروئید است. این اسکن به دکتر نشان می دهد که ایا تیروئید به درستی کار می کند یا خیر؟

آزمایش خون :

از طریق آزمایش خون و با اندازه گیری هورمون ها به نحوه عملکرد تیروئید پی می برند.

معاینات بالینی تخصصی و بررسی های دیگر :

برای تشخیص می بایست بیمار باید تحت معاینات و بررسی دقیق و کامل قرار بگیرد. میزان بینایی و گاه میدان دید بررسی میشود. در این معاینات حرکات چشم نیز بررسی خواهد شد.

لیستی از علائم بیماری تیروئید چشمی

هر بیماری به همراه خود یک سری علائم دارد. از نشانه های بیماری تیروئید چشمی (TED) نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از اصلی ترین مشخصه های بیماری تیروئید چشمی التهاب عضلات و بافت های چربی در اطراف کره چشم در کاسه چشم است.

درد و قرمزی در چشم

پف زیاد اطراف چشم

اشکریزش

تاری دید

دوبینی

بیرون زدگی

احساس وجود مشکل در زمان حرکت چشم ها

خشکی یا تحریک چشم که در اثر بسته نشدن کامل چشم ایجاد می شود.

همچنین زمانی که ورم بیشتر می شود، فرد با مشکلات زیر مواجه خواهد شد:

سردرد عمیق یا درد فشاری که در زمان حرکت چشم بیشتر می شود

بینایی کاهش می یابد زیرا بافت ها که متورم می شود به عصب های نوری فشار وارد می شود و موجب کاهش دید می شود.

چشم نمی تواند حرکت عادی داشته باشد در نتیجه دچار دوبینی می شود.

نکته مهم : بسیاری از بیماران زمانی که با این علائم روبرو می شوند فکر می کنند که بینایی خود را از دست خواهند داد. اما اینطور نیست و معمولا بیماری تیروئید چشمی به نابینایی منجر نمی شود.

بیشتر بخوانید : جراحی مجاری اشکی

روش های درمان تیروئید چشمی

زمانی که شما علائم ذکر شده را داشتید اولین اقدامی که باید انجام بدهید، مراجعه به یک متخصص چشم است. زمان مراجعه شما به پزشک در روند درمان تاثیر زیادی دارد. پزشک معاینات لازم را انجام می دهد و پس از تشخیص نوع بیماری، درمان را آغاز خواهد کرد. برای درمان این بیماری روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم

*باید بدانید که استعمال دخانیات به عنوان یک عامل بیرونی است که این بیماری را تشدید می کند.

درمان بیماری تیروئید چشمی بسته به درجه فعالیت بیماری متفاوت خواهد بود. فعالیت بیماری را به صورت زیر تقسیم بندی می کنیم:


عوارض شدید و تهدید کننده بینایی

در این بیماری دو عارضه از اهمیت بالایی برخوردار هستند

تحت فشار قرار گرفتن عصب بینایی (Optic Nerve) توسط بافت‌های متورم در داخل فضای اربیت. این عارضه اهمیت زیادی دارد بطوریکه اگر بدرستی درمان نشود میتواند سبب  کاهش بینایی شود. در مراحل اول تشخیص زود مهم و گاه مشکل است.

بعد از تشخیص فشار برعصب بینایی و اخلال عملکرد این عضو مهم بینایی،  نیاز به درمان دقیق، سریع و موثر است. معمولا درمان با مصرف دارو مانند استروئید شروع میشود. در صورتی که درمان با دارو به اندازه دارو بی تاثیر بود از جراحی استفاده می شود که در آن با برداشتن برخی استخوانهای اربیت و تغییر در حجم اربیت فشار ازعصب بینایی  برداشته می شود . این عمل Orbital Decompression  نامیده میشود.


زخم شدن قرنیه

این عارضه به علت خشکی شدید چشم به علت بیرون زدگی و بسته نشدن چشم به صورت کامل اتفاق می افتد. برای درمان در این مرحله از قطره یا پماد مرطوب کننده چشم استفاده می شود . همچنین از پانسمان چشم، چسب زدن شبانه پلک یا حتی جراحی بستن پلک‌ها نیز برای درمان استفاده می شود. از عمل Orbital Decompression در زمان مناسب برای کنترل موثر این عارضه استفاده  میکنیم.


دوره فعال بیماری

در این مرحله بافت ها ملتهب است و بیمار با علائمی چون ورم، قرمزی و درد ، بیرون‌زدگی چشم، انحراف چشم مواجه خواهد شد. درمان در این روش از طریق استفاده مکرر از قطره اشک مصنوعی ، بستن مجرای خروج اشک، چسب زدن پلک ها در شب و.. انجام می شود. همچنین پزشک بسته به درجه فعالیت بیماری ، داروهای  تجویز می کند. در این مرحله که بیماری فعال است دوره درمان زمان بر است و بیمار باید دائم تحت درمان باشد تا بیمار وارد مرحله غیرفعال شود.


دوره غیرفعال بیماری

علائم بیماری در مرحله پایدار چشم شامل: بیرون‌زدگی چشم، انحراف چشم یا استرابیسم و رتراکسیون (بالا کشیده شدن) پلکها.

درمان در این مرحله : در برخی موارد حتی اگر بینایی فرد کاهش پیدا نکرده باشد نیز از جراحی جهت رفع فشار داخل حفره چشم استفاده می شود تا مشکل بیرون زدگی چشم رفع شود.

درصورت داشتن دوبینی پایدار میتوان از تزریق بوتولینوم استفاده کرد. در صورت بیشتر بودن انحراف چشم بعد از کنترل فاز اول بیماری می بایست جراحی انجام شود.


اصلاح بیرون زدگی چشم، عوارض پلکها و پف پلکها

عوارض تیرویید چشمی تاثیر مهمی روی ظاهر، زیبایی و ایفای نقش اجتماعی بیماران دارد. اصلاح این عوارض با جراحی امکان پذیر است. زمان مناسب این اعمال جراحی  چشم بعد از کنترل فاز اول بیماری است و ممکن است ۶ ماه یا بیشتر بطول بیانجامد.  معمولا توالی صحیح انجام اعمال جراحی  از جراحی دکومپرسیون اربیت شروع و سپس اصلاح انحراف چشم (در صورت وجود) و در آخر اصلاح مشکلات پلکها است.


نتیجه گیری

بیماران به محض بروز علایم تیرویید چشمی به پزشک و تحت مراقبت و درمان مناسب قرار گیرند. انجام درمانهای طبی و جراحی این بیماری پیچیده است و نیازمند دانش بروز و مهارت لازم برای کسب نتایج دلخواه و حداقل عوارض است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله دکتر پاکدل در EyeWiki مراجعه نمایید.

eyewiki.org/Dysthyroid_Optic_Neuropathy

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *