تهران، میدان ونک، بلوارحقانی، بین گاندی شمالی و چهار راه جهان کودک، پلاک 67، طبقه4، واحد14

دکتر فرزاد پاکدل / جراحی چشم / جراحی تومور اربیت

جراحی تومور اربیت

جراحی تومور اربیت
آنچه می خوانید...

علت اصلی تومور کاسه چشم به صورت کامل مشخص نیست؛ از این رو هیچ راهی برای پیشگیری از این عارضه چشمی نیز وجود ندارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که برخی از بیماری‌ها احتمال بروز این عارضه را بالا می‌برند، مانند تیروئید و تومورهای لنفوئیدی. پزشکان برای درمان این بیماری، جراحی تومور اربیت را انجام می دهند.


حال اگر دچار تومور کاسه چشم ( تومور اربیت) شدیم چه کاری باید انجام دهیم ؟ خوشبختانه این تومور سریعا تشخیص داده شده و خطرات احتمالی آن برطرف میشود. در این مقاله توضیحات کاملی در رابطه با درمان و جراحی تومور اربیت قرارداده ایم . جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

اربیت چیست؟

یک ساختمان استخوانی در چشم وجود دارد به نام اوربیت یا کاسه چشم که توسط عضلات همبند و چربی پوشیده شده است. وظیفه اصلی اوربیت محافظت و نگهداری از چشم است همچنین امکان عبور عصب بینایی از چشم به مغز را فراهم می نماید. در هرناحیه از این ساختار میتواند تومور تشکیل شود.

بیشتر بخوانید : جراحی مجاری اشکی


حجم اربیت در افراد بالغ حدود ۳۰ میلی لیتر است و ۷ استخوان جداره های آن را تشکیل داده است که عبارتند از : استخوان فرونتال (پیشانی)، زیگوما (گونه ای)، ماگزیلا، اتموئید، اسفنوئید، لاکریمال (اشکی) و پالاتین (کامی)
تومور اربیت رشد یک بافت غیرطبیعی در ناحیه از چشم است که میتواند خوش خیم و بدخیم باشد. البته اکثر تومورهای اربیت خوش خیم و غیرسرطانی هستند. شایع ترین تومورهای بدخیم چشم به دو دسته تقسیم می شوند که به آنها ملانوم و رتینوبلاستوم می گویند.
از بارزترین ویژگی های تومور اربیت بیرون زدگی چشم است. از دیگر نشانه های تومور اربیت میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
درد، دوبینی، قرمزی، احساس بیحسی یا سوزن سوزن شدن، حرکت ناهماهنگ چشم، افتادگی پلک

روش تشخیص تومور اربیت

علائم تومور اربیت با سایر بیماری ها تا حدودی مشابه هستند از همین رو بیمارانی که این علائم را دارند باید به چشم پزشک مراجعه کنند و مورد آزمایشات قرار بگیرند. در صورتی که تشخیص تومور اربیت داده شد به متخصص مراجعه کنند.


با وسیله های مخصوص چشم پزشکی میتوان دید مناسبی از پشت چشم داشت . همچنین ممکن است نیاز باشد که برای آزمایشات ام آر آی و سی تی اسکن اقدام شود تا محل دقیق و سایز تومور و نوع تومور دقیقتر سنجیده شود. در برخی موارد به بیوپسی نیاز است تا نوع تومور تشخیص داده شود. اما هرکدام از این روش ها چه نتایجی را به ما میدهند ؟


بیوپسی: در این روش پزشک شما با استفاده از یک سوزن ظریف (گاها با یک برش)نمونه کوچکی از بافت تهیه می کند.

تومور چشم

سی تی اسکن

یک تصویر از تومور و محل تشکیل آن در اختیار پزشک میگذارد . همچنین میتوان اطلاعاتی در رابطه با اندازه تومور را به دست آورد


روش MRI

یک تست که با استفاده از امواج رادیویی انجام میشود و جزئیاتی از تومور مانند اندازه و محل تشکیل تعیین خواهد شد.

پس از تشخيص نهايى توسط متخصص و نمونه بردارى تومور حدقه، میتوان از شيمى درمانى ، راديوتراپى و جراحی برای درمان استفاده کرد .

جراحی تومور اربیت

روش هایی مانند مصرف دارو و رادیوتراپی برای درمان تومور های اربیت وجود دارد اما جراحی، یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان تومورهای اربیت است. جراحی تومور حدقه چشم ، تحت بیهوشی عمومی یا گاها به صورت سرپایی انجام می شود.


اهداف جراحی تومور حدقه چشم

  • مانع بدخیمی تومور میشود و از آن جلوگیری میکند
  • برای حفظ سلامت چشم و بینایی و عملکرد درست آن
  • جهت تسکین علائم به وجود آمده برای فرد

در جراحی تومور کاسه چشم مراحل زیر طی می شود

  1. ابتدا تومور برداشته میشود ، در صورت امکان کامل تخلیه میشود
  2. کیست تخلیه میگردد
  3. در پایان استخوان برداشته میشود
  4. جمجمه و یا اربیت در صورت نیاز مورد بازسازی قرار می گیرد.

آیا این جراحی کاملا موفقیت آمیز است ؟

میزان موفقیت آمیز بودن جراحی تومور اربیت به نوع غدد بستگی دارد. در صورتی که بیمار توده بدخیم داشته باشد ، اگر پزشک بتواند کل توده و بافت سالم اطراف آن را خارج کند ، امیدواری بیشتر میشود
در برخی مواقع تومورها به اندازه‌ای بزرگ هستند که سینوس را نیز درگیر کرده‌اند. در این صورت نیاز به جراحی با فلپ استخوان خواهد بود. اگه طی این جراحی نتوان تمام تومور را خارج کرد، باید در ادامه درمان رادیوتراپی صورت گیرد.

اگر راه های درمانی مختلف بی نتیجه بمانند تنها راه باقی مانده تخلیه چشم است. البته این آخرین راه حل است و درمواردی بسیار نادر صورت میگیرد
بیماران باید توجه داشته باشند که پس از برداشتن تومور باید تحت نظر پزشک بمانند و به صورت منظم معاینات پزشکی داشته باشند تا اگر تغییراتی در سلامتی فرد ایجاد شد اقدامات لازم هرچه سریعتر انجام شود.

عکس تومور چشم

تومور های اربیت در کودکان

در کودکان نیز میتوان این بیماری را مشاهده کرد . در کودکان نیز این تومور ها به صورت خوش خیم و بدخیم وجود دارد. هر کدام از این تومورها درمان متفاوتی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
همانژیوم مویرگی: اگر این نوع تومور در پلک بالایی باشد ، در بینایی نیز تاثیر خواهد گذاشت و روش درمان آن بتابلوکرها است.
درموئید: این نوع تومور با برش و برداشتن قابل درمان است
لنفانژیوم:اگر در این نوع از تومور علائم وجود داشته باشد و یا بزرگ شده باشد، از روش‌هایی مانند برداشتن برجستگی جراحی، اسکلروتراپی داخل بینی استفاده می‌ شود
در صورت بدخیم بودن تومور کودکان اگر که امکان برداشت این تومور ها وجود داشته باشد جراحی انجام میشود و با شیمی درمانی و پرتودرمانی روند درمان تکمیل می‌شود.

در این مقاله به صورت کامل جراحی تومور اربیت را برایتان توضیح داده ایم. اگر شما هم علائم و نشانه های مربوط به این عارضه را دارید ، حتما برای انجام معاینات اولیه ، تشخیص و درمان به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.