دکتر فرزاد پاکدل / جراحی چشم / جراحی تومور اربیت چشم بهترین روش درمان تومور چشمی

جراحی تومور اربیت چشم بهترین روش درمان تومور چشمی

جراحی تومور اربیت

جراحی تومور اربیت چشم بهترین روش درمان تومور چشمی است. شاید بپرسید که اربیت چشم چیست؟ اربیت چشم در واقع حفره ای استخوانی است که قسمت جلویی چشم قرار دارد و چشم را در خود نگه میدارد. این حفره ساختار پیچیده و متفاوتی دارد که نه تنها چشم، بلکه دیگر اجزای مهم آن را در خود جای می دهد. اجزایی مانند عصب ها، عضلات، عروق و بافت مهم چشم در این قسمت جای دارند. گاهی در این نواحی تومور تشکیل می شوند و مشکلاتی از قبیل اختلال در بینایی را برای فرد بوجود می آورد. در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع کمی بیشتر صحبت کنیم و از تجربیات آقای دکتر فرزاد پاکدل بهترین متخصص چشم در تهران بهره بگیریم.

جراحی تومور اربیت چشم چیست

چرا باید جراحی اربیت چشم انجام دهیم؟

ابتدا و پیش از صحبت در مورد دلیل انجام جراحی تومور اربیت چشم بیایید کمی بیشتر در مورد عمل اربیت چشم صحبت کنیم. اینکه چیست و چگونه بوجود می آید. در این بخش به تمامی جزئیات آن خواهیم پرداخت.

آناتومی اچشم - جراحی اربیت چشم

تومور اربیت چشم چیست؟

تومور اربیت چشم تومورهایی هستند که در بافت اطراف چشم و در حفره اربیت تشکیل می شوند. اربیت حفره ای است که از استخوان های اطراف چشم تشکیل می شود. ماهیچه هایی که آن را حرکت میدهند، عصب بینایی، سیاهرگ ها، اعصاب و غدد چربی پشت پلک چشم، در آن قرار دارند.

تومور ممکن است در هر یک از ساختارهای مداری منشأ پیدا کند. اکثریت تومورهای اربیت چشم خوش خیم هستند که به کندی رشد می کنند. به ندرت بدخیم می شوند اما ممکن است سریعتر ایجاد شوند، بدون اینکه شما متوجه وجود آنها شوید.

علائم تومور اربیت چشم

برآمدگی و باز شدن چشم

درد اطراف چشم هنگام حرکت دادن چشم

دوبینی

از دست دادن بینایی

درد حدقه چشم و یا دردهایی در ناحیه پشت چشم

دو مورد آخر را زمانی احساس خواهید کرد که به قسمت پشت کره چشم فشار زیادی وارد شده باشد. دردهایی که احساس می کنید، اختلال در بینایی و دوبینی ناشی از فشار وارد شده به عصب بینایی می باشد.

دلایل بوجود آمدن اربیت چشم

در واقع برای اربیت چشم هیچ دلیل مشخصی را نمی توان بیان کرد. در بسیاری از افراد مشکل مادرزادی است و از زمان تولد با فرد همراه است. 

انواع تومور اربیت چشم

تومورهای خوش خیم

این تومورها اغلب در بزرگسال خود را نشان می دهند. از جمله این تومورها می توان به مننژیوم، موکوسل، همانژیوم کاورنوس یا همانژیوم وریدی غاری و آدنوم پلئومورفیک غده اشکی اشاره کرد.

مننژیوم های عصب بینایی

این تومورها ممکن است از کانال بینایی مننکس یا اسفنوئید منشاء بگیرند. این تومورها با منشا مننکس باعث از دست دادن بینایی، خشکی عصب بینایی و پروپتوز شوند.

موکوسل ها

تومورهایی هستند که به دلیل انسداد مجاری سینوس های پارانازال بوجود می آیند. این تومورها باعث رشد تدریجی ضایعه به دلیل تجمع ترشحات مخاطی می شوند. در نهایت بر حفره چشم تأثیر می گذارند. شایع ترین علائم آن جابجایی چشم همراه با دوبینی است.

همانژیوم حفره ای

تومورهای عروقی هستند و درصد بیشتری از زنان را مبتلا می کند. 

آدنوم پلئومورفیک

این تومور در غده اشکی معمولاً و به کندی رشد می کند. خیلی دردناک نیست و از نشانه های آن می توان به وجود درد در ناحیه زیر دم ابرو اشاره کرد. 

کارسینوم اپیدرموئید

بیشتر مردان را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است از ناحیه سینوس های پارانازال، حفره بینی و نازوفارنکس به حفره چشم حمله کند.

لنفوم

ممکن است بخشی از یک فرآیند سیستمیک باشد و به شکل ایزوله در اربیت وجود داشته باشد. این تومور همراه با  متاستاز هایی در اربیت چشم خود را نشان می دهند. 

کیست کارسینوم آدنوئید

غده اشکی بدخیم است اما بسیار کند رشد می کند و به تدریج به بافت اطراف غده اشکی حمله می کند.

تشخیص تومور اربیت چشم

نحوه تشخیص تومور اربیت چشم نیاز به تخصص و دانش پزشک دارد. برای درمان می بایست به متخصص اربیت چشم مراجعه کنید. متخصص چشم احتمالا برای شما عمل اربیت چشم تجویز می کند. چون درمان دیگری برای درمان این مشکل وجود ندارد.

متخصص اربیت چشم با وسیله های مخصوص چشم پزشکی میتواند دید مناسبی از پشت چشم بدست آورد. برای بدست آوردن نتایج دقیق تر می بایست برای انجام تصویربرداری هایی مانند ام آر آی و سی تی اسکن اقدام کنید. این تصاویر به متخصص کمک می کند اطلاعات دقیق تری در مورد موقعیت، سایز و نوع تومور بدست آورد. در برخی موارد ممکن است به بیوپسی نیاز داشته باشید تا نوع تومور تشخیص داده شود.

دکتر فرزاد پاکدل بهترین متخصص چشم در میدان ونک تهران است که شما می توانید برای تشخیص و درمان این مشکل به او مراجعه کنید.

ویس مخاطب

جراحی تومور اربیت چشم چگونه انجام می شود؟

برای انجام جراحی تومور اربیت چشم ابتدا می بایست بیمار تحت بیهوشی کامل قرار می گیرد. پس از اینکه بیمار بطور کامل بیهوش شد، چشم او با استفاده از ابزار باز نگه داشته می شود. جراح ابتدا برشی روی ناحیه ای که تومور دارد ایجاد می کند. ممکن است پس از ایجاد برش، نیاز باشد قسمتی از استخوان برش بخورد تا بتوان دید خوبی به تومور داشت. سپس جراح تومور را خارج می کند. اگر تومور بسیار بزرگ باشد، ابتدا آن را تخلیه می کند و پس از آن، کیست یا تومور را خارج می کند. در نهایت استخوانی که برداشته شده بود به موقعیت خود برگردانده می شود و با استفاده از یک پانسمان جذبی، پانسمان می شود.

برای انجام جراحی تومور اربیت چشم می بایست جمجمه و یا اربیت چشم به طور کامل بازسازی شود. در آخر نواحی که از چشم برش خورده بود بخیه زده می شود و چشم پانسمان می شود.

بیشتر بخوانید : شکستگی کف اربیت چشم

مدت زمان بهبودی پس از جراحی تومور اربیت چشم

بیمار ممکن است تا سه روز و یا یک هفته در بیمارستان بستری شود. این موضوع به شرایط او و جراحی بستگی دارد. مدت زمان بهبودی نیز چیزی حدود دو الی شش هفته می باشد.

درمان های غیر از جراحی تومور اربیت چشم

دارو درمانی

علاوه بر جراحی تومور اربیت چشم، برای درمان کیست تشکیل شده می توان از آنتی بیوتیک هایی استفاده کرد. داروهای کورتونی به منظور تسکین التهاب از سوی پزشک تجویز می شوند. در نظر داشته باشیم که مصرف خودسرانه داروها به ویژه برای کودکان بسیار خطرناک می باشد و نه تنها تاثیر درمانی ندارد بلکه ممکن است نتیجه عکس بدهد.

رادیوتراپی

گزینه دیگر علاوه بر جراحی تومور اربیت چشم رادیوتراپی است. بعد از برداشتن توده های خوش خیم جلسات رادیوتراپی شروع می شود. با این روش پرتوهای بسیار پرانرژی به تومور تابانده می شوند که به نابودی تومورها کمک می کنند.

بهترین متخصص اربیت چشم برای جراحی تومور اربیت چشم

بهترین متخصص برای جراحی تومور اربیت چشم در تهران را چگونه باید یافت؟ تهران بهترین متخصصین چشم و چشم پزشکی را دارد که مهارت، تجربه و تخصص آنها حرف اول را در ایران میزند. پزشکی که برای درمان این نوع تومور انتخاب می کنید باید متخصص اربیت چشم باشد. با ساختمان چشم و نحوه جراحی های آن آشنایی لازم را داشته باشد. در کنار آن با کمترین آسیب به بیمار، سعی در برطرف کردن تومور داشته باشد.

بسیاری از بیماران پس از جراحی تومور اربیت چشم و برطرف شدن آن، پیگیری های لازم را به عمل نمی آورند. بد نیست بدانید اینگونه بیماری ها حتی پس از برطرف شدن کامل مشکل، می بایست بیمار ۶ الی ۱۲ ماه زیر نظر متخصص باشد.

بهترین متخصص چشم در تهران، بهترین درمان ها را برای بیماران با تخصص، مهارت و دانش خود رقم زده است.دکتر فرزاد پاکدل با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در زمینه درمان بیماری های چشمی، امروز از شهرت خوبی نزد بیماران خود برخوردار است.

سوالات متداول


۱- آیا تورم چشم نشانه وجود تومور است؟


همیشه تورم و التهاب نشان دهنده وجود تومور نیست. لازم است برای معاینات بیشتر به مطب مراجعه شود.

۲- آیا بیرون زدگی چشم همیشه نشانگر تومور است؟


بیرون زدگی چشمان شما می تواند بر اثر واکنش های دیگر بدن ایجاد شده باشد. جهت احتیاط بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۳- من به بیماری تیروئید مبتلا هستم آیا حتما به این بیماری مبتلا می شوم؟


خیر در همه افرادی که مشکل تیروئید دارند، چنین مشکلی ایجاد نمی شود.

۴- ممکن است این جراحی با شکست روبرو شود؟


میزان موفقیت آمیز بودن جراحی تومور اربیت به نوع تومور بستگی دارد. اگر توده بدخیم باشد، پزشک همه تلاش خود را برای خارج کرده توده و حفظ بافت سالم چشم می کند. در برخی مواقع تومورها به اندازه ای بزرگ هستند که سینوس را نیز درگیر می کنند. در این صورت نیاز به جراحی فلپ استخوان نیز خواهد بود. اگه طی این جراحی نتوان تمام تومور را خارج کرد، بیمار نیاز به رادیوتراپی خواهد داشت.

۵- تومور کاذب حدقه چشم چیست؟


در کنار تومورهای اربیت چشم ممکن است تومور التهابی کاذب رشد کنند. برای بوجود آمدن این نوع تومورها هنوز علت مشخصی مطرح نشده است. تومورهای کاذب می توانند قسمت های قدامی، کل ناحیه چشم، عضلانی، عصبی و غدد اشکی چشم را در برگیرند.

۶- آیا تومورهای اربیت چشم بیماری گریوز به حساب می آیند؟


بیماری گریوز در اربیت چشم یک بیماری خود ایمنی است که بر روی پلک ها، حفره چشم و در قسمتهای نرم تر چشم بوجود می آید. این بیماری به چربی و ماهیچه های موجود در اربیت حمله می کند و مانند یک تومور عمل می کند.

۷- غده اشکی چشم کجاست؟


این غدد در گوشه و پشت پلک ای بالایی قرار دارند.

۸ – نمونه برداری از چشم چگونه است؟


معمولاً در نمونه برداری بخشی از تومور برای تشخیص نوع آن برداشته می شود. این کار ممکن است طی جراحی انجام شود. همچنین ممکن است به دلیل عدم تشخیص نوع تومور، پیش از جراحی نمونه برداری انجام شود.

آپارات-پاکدل

کلام پایانی

در این مقاله به دلیل انجام جراحی تومور اربیت چشم اشاره ای داشتیم. در مورد اینکه اربیت چشم و تومور آن چیست. چرا بوجود می آید و علائم آن چیست را نیز مورد بررسی قرار دادیم. نحوه انجام جراحی تومور چشم را نیز بیان کردیم که در ادامه فیلمی از نحوه انجام جراحی قرار دادیم. شما می توانید برای اطمینان از اینکه تومور چشم دارید یا خیر به متخصص چشم در تهران مراجعه کنید. بهترین متخصص چشم در تهران دکتر فرزاد پاکدل می باشد که تجربه و مهارت بالایی در درمان اربیت چشم دارد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

4 پاسخ
  1. سلام جناب دکتر ممنون از مقاله جامع و مفیدی که قرار دارید سوالی داشتم خدمتتون پدر بنده حدود یک ماهی است از دوبینی و عدم تعادل شکایت می کنه آیا می تونه نشونه تومور چشم باشه؟ ایشون تیروئید هم داره

    1. سلام باید بررسی های بیشتر انجام شود و نداشتن تعادل عموما نشانه تومورهای اربیت چشم نمی باشد.

  2. ممنون از مقاله بسیار جامع و کامل متاسفانه پدربزرگ بنده به تازگی به این بیماری دچار مشکل شده است می تونم به شما مراجعه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *