دکتر فرزاد پاکدل / جراحی چشم / جراحی عیوب انکساری چشم چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی عیوب انکساری چشم چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی عیوب انکساری چشم یا عمل پی آر کی

جراحی عیوب انکساری چشم چیست و چگونه انجام می شود؟ جراحی عیوب انکساری یکی از عمل های بسیار حساس است که برای رفع مشکلات بینایی انجام می شود. اگر چشم شما قادر به انجام شکستگی نور نباشد، نیاز به جراحی دارد. چشم پزشک برای انجام این جراحی از لیزر استفاده می کند تا مشکلات بینایی ناشی از عیوب انکساری را برطرف کند.

جراحی عیوب انکساری چشم

جراحی عیوب انکساری چشم چیست؟

جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم از مهمترین جراحی های چشم است که برای اصلاح عیوب انکساری چشم انجام می شود. عیوب انکساری چیست و چرا باید عمل شود؟ این سوالی است که قطعاً تا این لحظه ذهن شما را درگیر کرده است. منظور از عیوب انکساری مشکلاتی هستند که برای یک فرد در اثر تماس نور با چشم بوجود می آیند.

عملکرد قرنیه در چشم برای شکستن نور است. زمانی که قرنیه نازک می شود، دیگر قادر به شکستن نور نیست. بنابراین این نور وارد چشم شد و مشکلاتی مانند خشکی چشم و اختلال در بینایی را برای فرد بوجود می آورد. برای رفع این مشکل چشم پزشک انجام این عمل را به شما توصیه می کند.

انواع جراحی عیوب انکساری چشم

جراحی انکساری چشم به روش‌های جراحی مختلفی گفته می‌شود که برای اصلاح عیوب انکساری چشم مانند نزدیک‌بینی (نزدیک‌بینی)، دوربینی (دوربینی)، آستیگماتیسم و پیرچشمی انجام می‌شود. برخی از انواع رایج جراحی های انکساری چشم عبارتند از:

 • لیزیک (Laser-Assisted in situ Keratomileusis): شامل ایجاد یک فلپ نازک روی قرنیه با استفاده از میکروکراتوم یا لیزر فمتوثانیه است.
 • PRK (Photorefractive Keratectomy): PRK یک نوع قبلی جراحی لیزر چشم است که شبیه لیزیک است اما بدون ایجاد فلپ قرنیه
 • لازک (کراتکتومی زیر اپی تلیال با کمک لیزر): جراح از لیزر اگزایمر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می کند.
 • SMILE (استخراج عدسی با برش کوچک): SMILE یک تکنیک جراحی انکساری جدیدتر است که از لیزر فمتوثانیه برای ایجاد یک قطعه نازک و دیسکی شکل از بافت قرنیه (عدسی) در داخل قرنیه استفاده می کند.
 • لنزهای کلامر قابل کاشت (ICL): یک روش برگشت پذیر است و می تواند گزینه ای برای بیماران با عیوب انکساری شدید یا قرنیه نازک تر باشد.

چه کسانی کاندید جراحی عیوب انکساری چشم هستند؟

کاندیدهای عمل PRK افرادی هستند که از خشکی چشم رنج می برند. افرادی که دارای قرنیه نازک هستند و این موضوع به انکسار نور کمکی نمی کند. عمل PRK یا عیوب انکساری روش درمانی خوبی برای این افراد می باشد.

بیمارانی که عمل آب مروراید انجام داده اند و از لنز خاصی استفاده کرده اند، بینایی آنها نیاز به بهبود دارد. می بایست برای آنها عمل پی آر کی انجام شود.

شرایط انجام عمل عیوب انکساری چشم

عمل PRK چشم برای افرادی انجام می شود که سن آنها بالاتر از ۱۸ سال و ۲۱ سال است. چرا که در این سنین احتمال تغییر بینایی وجود دارد. افرادی که شماره چشم آنها طی یک سال گذشته تغییری نکرده است.

چه زمانی نباید جراحی عیوب انکساری چشم را انجام داد؟

 • داشتن اسکار یا بیماری های قرنیه
 • گلوکوم پیشرفته
 • آب مرواريد
 • دیابت کنترل نشده
 • زنان باردار یا شیرده
 • سابقه داشتن عفونت های چشمی

 جراحی عیوب انکساری چشم چگونه انجام می شود؟

روش دقیق جراحی انکساری بسته به تکنیک خاصی که استفاده می‌شود می‌تواند متفاوت باشد، اما در ادامه یک مرور کلی از مراحل انجام یکی از رایج ترین جراحی‌های رایج انکساری مانند PRK آورده شده است:

قبل از جراحی، برای ارزیابی سلامت چشم، تعیین نوع و شدت عیب انکساری و ارزیابی مناسب بودن شما برای این عمل، قبل از جراحی، یک معاینه جامع چشم انجام خواهید داد. این ارزیابی ممکن است شامل اندازه گیری ضخامت قرنیه، نقشه برداری قرنیه و سایر آزمایشات باشد.

پزشک پیش از جراحی پی آر کی چشم از پاکیمتر برای اندازه گیری ضخامت قرنیه استفاده می کند. از آنجایی که این عمل یک جراحی سرپایی است و در عرض ۱۵ دقیقه به اتمام می رسد، نیازی به بیهوشی کامل ندارید.

پیش از انجام عمل PRK، چشم شما با استفاده از یک قطره بی حسی می شود. پس از اثر کردن بیحسی، از یک نگهدارنده پلک برای باز نگه داشتن چشم استفاده می شود.

سپس چشم پزشک لایه خارجی قرنیه که به آن اپیتلیوم گفته می شود را برمیدارد. برای برداشتن این قسمت، از یک برس، تیغه و یا لیزر استفاده می شود. چشم پزشک از شما می خواهد که تنها به نور خیره شوید و به این جزئیات توجهی نکنید.

عمل جراحی عیوب انکساری چشم چگونه انجام می شود؟

مرحله بعد در عمل پی آر کی تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر است. با شروع لیزر کردن، شما ممکن است صدای کلیک بشنوید.

بهترین روش جراحی اصلاح عیوب انکساری چیست؟

بهترین روش جراحی برای اصلاح عیوب انکساری به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد.

 • نوع عیب انکساری چشم
 • سلامت چشم فرد
 • ضخامت قرنیه

هر روش جراحی دارای مزایا، محدودیت ها و مناسب بودن برای بیماران مختلف است. تعیین بهترین روش جراحی معمولاً به صورت موردی پس از معاینه کامل و مشاوره با بهترین متخصص چشم در تهران انجام می شود.

در نهایت، بهترین روش جراحی برای اصلاح عیوب انکساری باید از طریق یک معاینه جامع و گفتگو با یک متخصص مراقبت از چشم واجد شرایط تعیین شود که می تواند وضعیت خاص شما را ارزیابی کند و مناسب ترین گزینه را بر اساس نیازها و شرایط فردی شما توصیه کند.

مزایای جراحی عیوب انکساری چشم

این جراحی ها می توانند مزایای متعددی را برای افرادی که به دنبال رهایی از عینک یا لنز هستند، ارائه دهند. در اینجا برخی از مزایای کلیدی جراحی انکساری آورده شده است:

 • بهبود وضعیت بینایی: مزیت اصلی جراحی انکساری بهبود بینایی است.بسیاری از افراد کاهش قابل توجهی در وابستگی خود به عینک های اصلاحی تجربه می کنند یا حتی به بینایی ۲۰/۲۰ می رسند.
 • صرفه جویی در هزینه های طولانی مدت: انجام این جراحی می تواند منجر به صرفه جویی طولانی مدت در مقایسه با خرید عینک، لنزهای تماسی و محصولات مراقبتی مرتبط با آن شود.
 • نتایج و بهبودی سریع: جراحی های انکساری اغلب نتایج سریعی را ارائه می دهند. زمان بهبودی پس از این روش‌ها معمولاً نسبتاً سریع است و بیشتر افراد می‌توانند در عرض چند روز یا چند هفته فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند.
 • نتایج قابل پیش بینی و پایدار: جراحی های انکساری سال هاست انجام می شود و میزان موفقیت بالایی دارد. این روش ها نتایج قابل پیش بینی و پایداری را ارائه می دهند.

معایب جراحی های عیوب انکساری چیست؟

در حالی که جراحی انکساری می تواند مزایای متعددی را ارائه دهد، مهم است که معایب و خطرات احتمالی مربوطه را در نظر بگیرید. در اینجا به برخی از معایب جراحی انکساری چشم اشاره می کنیم:

 • احتمال بروز عوارضی مانند خشکی چشم، خیرگی، هاله، دوبینی، عفونت قرنیه، اصلاح ناقص، پسرفت بینایی و اختلالات بینایی
 • عدم نتیجه گیری ۱۰۰ درصدی یا دستیابی به دید کامل ۲۰/۲۰
 • هزینه بالای انجام جراحی عیوب انکساری
 • مناسب نبودن جراحی برای همه افراد

برای انجام جراحی عیوب انکساری به چه کسی مراجعه کنیم؟

دکتر فرزاد پاکدل بهترین جراح عیوب انکساری چشم در تهران با تخصص جراحی چشم و جراحی پلاستیک چشم و صورت، این جراحی را انجام می دهد.  

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *