دکتر فرزاد پاکدل / جراحی پلک / خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی از دلایل تا نحوه رفع

خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی از دلایل تا نحوه رفع

علائم خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی

خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی بدون تردید شایع ترین مشکلی است که برای افراد در دوره نقاهت بعد از این عمل ایجاد می شود. بروز چنین مشکلی ممکن است نگرانی هایی مانند ماندگار همیشگی یا خراب شدن نتیجه جراحی برای بیمار ایجد کند. اگر بعد از عمل بلفاروپلاستی خود دچار چنین مشکلی شده باشید، باید هرچه سریعتر برای درمان و کاهش آن اقدام کنید. به دنبل روئش درمان و دلایل ایجاد خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی هستید، در ادامه با ما همره باشید

خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی چه دلایلی دارد؟

دلایل خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی، ممکن است به دلایل مختلفی باعث خشکی چشم شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • تغییر در ساختار پلک: این جراحی ممکن است باعث تغییر در ساختار و جریان طبیعی اشک‌ ها شود که می‌تواند به خشکی چشم منجر شود.
 • کاهش تولید اشک: جراحی پلک ممکن است منجر به کاهش تولید اشک توسط چشم‌ها شود که این موضوع موجب کم شدن رطوبت چشم و در نتیجه باعث خشکی چشم می گردد.
 • عوارض جانبی: برخی از افراد ممکن است به عوارض بعد از بلفاروپلاستی مانند التهاب یا عفونت دچار شوند که این عوارض نیز می‌توانند به خشکی چشم منجر شوند.
 • استفاده از برخی داروها: خشکی چشم ممکن است به دلیلی استفاده از برخی داروهای خاص ایجاد شده باشد.
 • زندگی در مناطق با رطوبت پایین: زمانی که محیط زندگی شما رطوبت کمی دارد، احتمال تبخیر سریعتر اشک‌ها افزایش می‌یابد که می‌تواند به خشکی چشم منجر شود.
 • بیماری‌های مزمنی مانند آرتریت روماتوئید: آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که می‌تواند به تغییرات در ساختار و عملکرد غدد اشک منجر شود. این بیماری می‌تواند باعث کاهش تولید اشک یا افزایش تبخیر اشک شود که هر دوی این عوامل می‌توانند به خشکی چشم منجر شوند.
 • جراحی همزمان هر دو پلک: در این نوع جراحی، هر دو پلک همزمان اصلاح می‌شوند که ممکن است منجر به تغییرات در ساختار و عملکرد غدد اشک شود. این تغییرات می‌توانند باعث کاهش تولید اشک یا افزایش تبخیر آن شوند که در نتیجه می‌تواند به خشکی چشم منجر شود.

علائم خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی

ممکن است با داشتن برخی علائم احساس کنید دچار خشکی چشم شده اید. اگر دارای هریک از علامت های زیر هستید، احتمالا دچار خشکی چشم پس از عمل شده باشید.

 1. احساس خشکی و سوزش در چشم‌
 2. احساس خارش یا سوزش در چشم‌
 3. قرمزی و التهاب در لبه پلک‌ ها
 4. احساس خستگی و خشکی در چشم‌ها بعد از استفاده طولانی از صفحه نمایش (مثلاً رایانه یا تلفن همراه)
 5. افزایش حساسیت نسبت به نور
 6. افزایش ترشح اشک با پلک‌ زدن بیش از حد

بیشتر بخوانید: علت کوچک شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی

چه کسانی دچار خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی می شوند؟

شاید این سوال برای شما یجاد شده باشد که اصولا چه افرادی دچار این مشکل می شوند؟ یا کسانی که دچار خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی شده اند، چه ویژگی هایی دارند؟ اشخاص مختلفی ممکن است پس از بلفاروپلاستی دچار خشکی چشم شوند. اگر شما جزو یکی از دسته هایی هستید که در ادامه اشاره می کنیم، احتمال بروز خشکی چشم برای شما بعد از این عمل وجود دارد.

🔵 افرادی که قبلاً مشکل خشکی چشم داشته‌اند و در اثر جراحی بلفاروپلاستی این مشکل بهبود نیافته یا بدتر شده است.

🟢 بیمارانی که پس از جراحی بلفاروپلاستی با عفونت یا التهاب پلک روبه‌رو شده‌اند که منجر به افزایش خشکی چشم شده است.

🔵 کسانی که جراحی بلفاروپلاستی را برای اصلاح شکل پلک‌های خود انجام داده‌اند و پس از جراحی تولید و جریان اشک‌ها بهبود نیافته است.

خشکی چشم در سنین بالا بعد از بلفاروپلاستی

خشکی چشم پس از بلفاروپلاستی در سنین بالا می‌تواند یک مشکل شایع باشد. با پیشرفت سن، تولید اشک کاهش می‌یابد و عواملی نظیر موارد زیر می تواند باعث خشکی چشم شود.

 • تغییرات هورمونی
 • داروهای مصرفی
 • افزایش تبخیر اشک
 • تضعیف عضله اوربیکولاریس اوکولی
 • اختلال رفلکس بلز

علاوه بر این، در سنین بالا، ساختار پوست و بافت‌های پلک ممکن است ضعیف شده و این موضوع می‌تواند به خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی تأثیر بگذارد. بنابراین، درمان خشکی چشم پس از بلفاروپلاستی در افراد با سنین بالا نیازمند توجه ویژه‌تر به عوامل مختلفی می‌باشد و ممکن است نیاز به استفاده از داروها یا روش‌های درمانی خاص داشته باشد.

چگونه می توان خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی را درمان کرد؟

برای درمان خشکی چشم پس از بلفاروپلاستی، می‌توانید از روش‌ها و اقدامات زیر استفاده کنید:

 1. استفاده از قطره‌های مرطوب کننده چشم: استفاده از قطره‌های چشمی مرطوب کننده می‌تواند بهبود رطوبت چشم را فراهم کند و احساس خشکی را کاهش دهد.
 2. استفاده از ژل‌های چشمی: برخی از ژل‌های چشمی خاص می‌توانند به عنوان یک لایه محافظ بر روی سطح چشم عمل کرده و رطوبت را به مدت طولانی‌تر حفظ کنند.
 3. استفاده از کمپرس گرم: استفاده از کمپرسگرم بر روی چشم‌ها می‌تواند بازگشت جریان اشک را تحریک کند و احتمال خشکی چشم را کاهش دهد.
 4. اجتناب از عوامل تحریک‌کننده: از عواملی مانند باد، دود، گرد و غبار، و نور مستقیم خورشید که می‌توانند خشکی چشم را تشدید کنند، اجتناب کنید.
 5. پس از جراحی همزمان هر دو پلک، نیاز به مراقبت و درمان مناسب برای کاهش خشکی چشم افزایش می‌یابد و پزشک ممکن است راهکارهای خاصی را برای پیشگیری و مدیریت خشکی چشم پس از جراحی توصیه کند.

چه زمانی برای رفع خشکی چشم به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که مشکل خشکی چشم پس از بلفاروپلاستی پابرجاست و با اقدامات معمولی بهبود نمی‌یابد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا راه‌حل‌های درمانی مناسب‌تر را برای شما تعیین کند. در صورت بروز مشکلات جدی و دوام طولانی مدت این مشکل می توانید به بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران در سال ۱۴۰۳ مراجعه کنید و اقدامات لازم را به انجام رسانید.

چه داروهایی برای خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی استفاده می شود؟

برای درمان خشکی که مانند کبودی چشم بعد از بلفاروپلاستی یکی از عوارض شایع این عمل است، پزشک ممکن است داروهای مرطوب کننده چشمی مخصوص را تجویز کند. این داروها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • قطره‌ های مرطوب کننده چشم: این نوع قطره‌ها برای تسکین خشکی چشم و ایجاد رطوبت بیشتر در سطح چشم استفاده می‌شوند. معمولاً شامل محصولاتی با عناصری مانند پروپیلن گلیکول یا هیالورونات سدیم هستند.
 • ژل‌ های مرطوب کننده چشم: این نوع ژل‌ها دارای غلظت بالاتری از مواد مرطوب کننده هستند و برای استفاده در شب به دلیل ماندگاری بیشتر در سطح چشم مناسب هستند. علاوه بر این استفاده از کرم ترمیم کننده بعد از بلفاروپلاستی می تواند در پیشگیری از این مشکل موثر باشد.
 • مرطوب‌ کننده‌ های چشمی ژل‌ دار: این داروها دارای ویسکوزیته بالا هستند و معمولاً در موارد شدید خشکی چشم یا زمانی که نیاز به مرطوب کردن طولانی‌ مدت دارید، توصیه می‌ شوند.
 • داروهای ضد التهاب چشمی: در مواردی که خشکی چشم با التهاب همراه است، پزشک ممکن است داروهای ضد التهاب چشمی را تجویز کند تا علائم التهابی را کاهش دهد.

قبل از شروع هرگونه درمان دارویی، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا داروهای مناسب و متناسب با وضعیت شما را تجویز کند. همچنین در مورد روش استفاده درموقعیت های مختلف مانند خوابیدن بعد از بلفاروپلاستی و عوارض ممکن احتمالی این داروها اطلاعاتی از پزشک خود دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: بعد از بلفاروپلاستی چه بخوریم؟

آیا می توان از خشکی چشم بعد از جراحی پلک جلوگیری کرد؟

به طور کلی نمی توان پیش بینی کرد که روند دروه نقاهت پس از جراحی های پلک به چه شکل پیش خواهد رفت و ممکن است مجموعه ای دلایل باعث بروز خشکی چشم برای شما شود. با این حال انجام برخی اقدامات می تواند احتمال بروز چنین مشکلاتی را تا حد امکان کاهش دهد.

در ادامه لیستی از اقداماتی که می تواند تا حد زیادی از بروز خشکی چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی پیشگیری کند را عنوان نموده ایم.

🟢 قبل از انجام بلفاروپلاستی، با پزشک خود مشورت کنید و مشکل خشکی چشم خود را با او مطرح کنید. پزشک احتمالا نکات مراقبت های قبل از عمل بلفاروپلاستی را به شما ارائه خواهد کرد. علاوه بر این توصیه هایی برای جلوگیری از خشکی چشم بعد از عمل جراحی ارائه خواهد کرد.

🔵 پیش از جراحی، آموزش‌های لازم درباره نحوه استفاده از قطره‌های مرطوب کننده چشمی را از پزشک خود بگیرید تا بتوانید از آن‌ها به طور صحیح پس از عمل جراحی استفاده کنید.

🟢 استفاده از کمپرس گرم بعد از بلفاروپلاستی بر روی چشم‌ ها می‌تواند به بازگشت جریان اشک و کاهش خشکی چشم کمک کند.

🔵 پس از بلفاروپلاستی، پیروی از دستورات و نکات مراقبتی پزشک خود، از جمله استفاده منظم از قطره‌های چشمی و ماسک گرم، می‌تواند از خشکی چشم جلوگیری کند.

🟢 انجام مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی، از جمله مصرف آب کافی، اجتناب از دود سیگار و محیط‌های خشک، و انجام تمرینات چشمی می‌تواند به حفظ رطوبت و سلامت چشم‌ها کمک کند.

🔵 بهتر است سوابق پزشکی خود را به طور کامل به پزشک جراح ارائه کنید. شاید شما جزو افرادی باشید که نباید این عمل را انجام دهید، آیا می دانید چه کسانی نمی توانند بلفاروپلاستی انجام دهند؟

🟢 قطع مصرف سیگار

🔵 اجتناب از نگاه کردن به صفحه گوشی تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ و یا تلویزیون به مدت طولانی

🟢 عدم استفاده از لنزهای چشمی تا مدتی پس از جراحی

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *