دکتر فرزاد پاکدل / تزریقات زیبایی / بوتاکس میگرن چیست؟

بوتاکس میگرن چیست؟

آیا درمان سردرد با بوتاکس امکان پذیر است؟

بوتاکس میگرن، یکی از جدیدترین روش هایی است که به وسیله تزریق بوتاکس در برخی نقاط سر، باعث کاهش یا رفع میگرن می شود. درمان میگرن با بوتاکس به علت عوارض کم و سرعت اثر گذاری بالا، خیلی سریع به یک روش محبوب برای درمان میگرن تبدیل شده است. اگر قصد انجام بوتاکس میگرن را دارید، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا از تعداد دفعات تزریق، عوارض و میزان اثرگذاری تزریق بوتاکس برای درمان میگرن اطلاع یابید.

درمان سردرد با بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس می تواند میگرن را درمان کند؟

بوتاکس نوعی نوروتاکسین است که از یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود. این سم ماهیچه ها را فلج کرده و تمامی سیگنال های عصبی را مسدود می کند. تزریق بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات، جلوی انقباض آن ها را می گیرد و همین امر سردرد را کاهش می دهد. بنا به گفته برخی از محققان، بوتاکس سیگنال های درد را در پایانه های عصبی گردن و سر آزاد کرده و از این طریق انتقال سیگنال های درد به نخاع کاهش می یابد.

در صورت تکرار چند نوبت تزریق بوتاکس میگرن، می تواند تا حد قابل توجهی میگرن و سردرد افراد را درمان کرد.

بوتاکس میگرن چگونه انجام می شود؟

برای درمان میگرن با بوتاکس شما می بایست یک جلسه مراجعه داشته باشید. که در آن تزریق بوتاکس معمولاً چیزی حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد. در این جلسه پزشک یک سوزن بسیار کوچک که سر سوزن سرنگ انسولین است برای تزریق استفاده می کند. برای تزریق شما درد زیادی را احساس نخواهید کرد و درد آن چیزی مشابه درد ورود سوزن است. طی یک جلسه پزشک به عضلات کم عمق پوست شما مقدار بسیار کمی بوتاکس تزریق می کند. به طور کلی برای درمان میگرن تقریبا ۳۱ تزریق در سر و گردن طی حدود ۱۲ هفته انجام می شود.

۷ محل تزریق بوتاکس میگرن

تزریق بوتاکس میگرن در ۷ ناحیه انجام می شود که این نواحی شامل پیشانی، پل بینی، شقیقه ها، گردن، پشت سر و درست بالای تیغه های شانه در قسمت فوقانی پشت شما هستند. دوز کلی توصیه شده بوتاکس برای پیشگیری از میگرن مزمن ۱۵۵ واحد است که به صورت عضلانی (در عضله) تجویز می شود. پزشک شما پس از ارزیابی و بررسی وضعیت شما، تعداد و مکان مناسب تزریق‌ها را تعیین می‌کند.

درمان میگرن با بوتاکس چقدر طول می کشد؟

میگرن بیماران بعد از تزریق بوتاکس ممکن است بین دو هفته تا حداکثر یک ماه طول بکشد. پس از این مدت، روند بهبود بیمار سریعتر خواهد شد. در اغلب موارد، اثرات بوتاکس به مرور زمان تقویت می‌شود و ممکن است از تزریق به تزریق بعدی بهبود یابد. با این حال، هر فرد ممکن است به طور متفاوت به درمان واکنش نشان دهد و زمان نیاز برای احساس بهبود متفاوت باشد. داروهای مسکن درد بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن می توانند به تسکین موقت درد کمک کنند.

چند نوبت تزریق بوتاکس میگرن لازم است؟

تعداد نوبت‌های تزریق بوتاکس میگرن بستگی به وضعیت هر فرد و پاسخ به درمان می‌تواند داشته باشد. معمولاً، برنامه درمانی با بوتاکس برای میگرن به صورت دوره‌های منظم انجام می‌شود و تعداد نوبت‌ها به توصیه پزشک بستگی دارد. معمولاً در ابتدا، تزریق‌های بوتاکس هر ۳ تا ۴ ماه یکبار انجام می‌شوند. با گذر زمان و در صورتی که اثرات درمانی موفق باشند، ممکن است تعداد تزریق‌ها کاهش یابد. اما همه اینها به ارزیابی و نظر پزشک شما برمی‌گردد.

میگرن و درمان سردرد با بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

پس از تزریق بوتاکس به منظور درمان میگرن، برخی توصیه‌ها برای جلوگیری از بروز مشکلاتی نظیر عفونت پیشنهاد می‌شود. این توصیه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • فعالیت های فیزیکی شدید: اجتناب از فعالیت‌های ورزشی یا فعالیت‌های جسمی شدید در ایام اولیه پس از تزریق ممکن است مفید باشد.
 • تحرکات یا ماساژ سر: به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق، تحرکات یا ماساژ سر نیز بهتر است اجتناب شود.
 • استفاده از سولاریوم یا گرما: از استفاده از سولاریوم یا تماس با گرما به مدت معین پس از تزریق بوتاکس خودداری کنید.
 • استفاده از داروهای خودسرانه: استفاده از داروهای خودسرانه بدون مشورت با پزشک نیز ممکن است موجب مشکلات شود.
 • اصلاح نحوه خواب: بعد از تزریق بوتاکس تا مدت زمان مشخص شده توسط پزشک نباید روی صورت خود بخوابید.

عوارض جانبی درمان میگرن با بوتاکس

با وجود این که بوتاکس میگرن و سردرد در بیشتر موارد نتایج شگفت انگیزی داشته اما همانند دیگر روش های طبیعی، عوارضی دارد. به ویژه اگر تشخیص به تزریق آن توسط پزشکی متخصص صورت نگیرد، با عوارض جانبی زیادی همراه خواهد بود. این عوارض به ترتیب عبارتند از:

 • تهوع
 • احساس خستگی
 • ضعف
 • درد گردن
 • واکنش های آلرژیکی مانند کهیر، قرمزی، درد
 • قرینه نشدن ابروها
 • تورم در محل تزریق
 • افتادگی پلک
 • سردرد مزمن

خوشبختانه احتمال بروز این عوارض بسیار کم است و در صورت مشاهده ظرف مدت چند هفته یا چند روز برطرف می شود. تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر مشاهده عوارض پایدار و جدی در خصوص تزریق بوتاکس برای درمان سردرد دیده نشده است. شایع ترین عارضه تزریق بوتاکس، درد گردن است که بهتر است برای کاهش این درد از کیسه یخ استفاده شود. البته ممکن است نتایج حاصل از بوتاکس ظرف دو هفته ادامه پیدا کند.

یکی از متداول ترین سوالات داوطلبان انجام بوتاکس، تاثیر تزریق آن بر میزان ریزش موی سر است. براساس مطالعات انجام شده، ریزش مو یک اثر نامطلوب رایج مرتبط با این درمان نیست. بنابراین بوتاکس سردرد یا میگرن نمی تواند باعث ریزش مو شود.

چه کسانی کاندید درمان میگرن با بوتاکس هستند؟

همه می توانند این تزریق را انجام دهند اما افرادی که تزریق بوتاکس برای درمان میگرن آن ها مفید است شامل موارد زیر هستند.

 • افرادی که سابقه سردردهای میگرنی دارند.
 • کسانی که اغلب اوقات سردردهای تنشی دارند و گاهی این سردردها ۴ ساعت در روز ادامه پیدا می کنند.
 • افرادی که در ماه بیش از ۱۰ بار سردرد دارند.
 • کسانی که سردردهای خوشه ای مشابه میگرن دارند.

بوتاکس میگرن برای چه کسانی مناسب نیست؟

۰۴:۱۵
truncate dir-rtl

به نظرتون کیا نمیتونند بوتاکس کنند؟!

استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن در برخی افراد ممکن است توصیه نشود. افراد زیر ممکن است نباید از بوتاکس برای درمان میگرن استفاده کنند:

 • افرادی که به بوتاکس و مواد تشکیل دهنده آن حساسیت یا آلرژی دارند.
 • زنان باردار یا مادرانی که در دوران شیردهی هستند.
 • در برخی از بیماران با مشکلات عضلانی مختلف یا بیماری‌های عصبی خاص، بوتاکس توصیه نمی‌شود.
 • افرادی که به مشکلات خونریزی یا مشکلات مرتبط با خون دچارند، مانند هموفیلیا، باید از استفاده از بوتاکس خودداری کنند.
 • استفاده از بوتاکس در افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.
تاثیر تزریق بوتاکس در درمان میگرن
تاثیر تزریق بوتاکس در درمان میگرن

برای درمان میگرن با تزریق بوتاکس کجا مراجعه کنیم؟

به شما توصیه می کنیم تزریق را زیر نظر متخصص انجام دهید. متاسفانه این کار توسط آرایشگران نیز انجام می شود. آنها تخصص و تسلط کافی برای انجام این کار را ندارند. علاوه بر اینکه دانشی نسبت به اجزای صورت و لایه های زیرین صورت را ندارند.

دکتر فرزاد پاکدل متخصص جراحی پلاستیک چشم و صورت و بهترین متخصص چشم در تهران این کار را به شیوه ای تخصصی و درمانی انجام می دهد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مطب دکتر فرزاد پاکدل بهترین دکتر بوتاکس در تهران تماس بگیرید.

هزینه درمان میگرن با بوتاکس

با توجه به اینکه عوامل زیادی بر میزان هزینه نهایی درمان میگرن با بوتاکس موثرند، نمی توان قیمت دقیق آن را عنوان کرد. مهمترین و موثرترین عوامل بر میزان هزینه درمان سردرد با تزریق بوتاکس شامل موارد زیر هستند.

 • تعداد جلسات و دفعات تزریق
 • میزان حجم تزریق
 • تشخیص پزشک در وضعیت بیمار
 • مهارت و تجربه پزشک

سوالات متداول بوتاکس میگرن

گردن درد بعد از بوتاکس میگرن چقدر ادامه پیدا می کند؟

این مدت برای همه افراد یکسان نیست و ممکن است یک الی دو هفته بعد برطرف شود. برخی افراد به دلیل واکنش آلرژیکی که دارند، ممکن است این درد را تا چند هفته نیز داشته باشند.

آیا بوتاکس برای میگرن می تواند باعث ریزش مو شود؟

بوتاکس سردرد یا میگرن نمی تواند باعث ریزش مو شود.

آیا بعد از تزریق بوتاکس برای درنان میگرن احتمال بازگشت سردردها وجود دارد؟

معمولا سر دردهای میگرنی با فاصله حداکثر چنند هفته ای به طور کامل از بین خواهند رفت.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *