تهران، میدان ونک، بلوارحقانی، بین گاندی شمالی و چهار راه جهان کودک، پلاک 67، طبقه4، واحد14

دکتر فرزاد پاکدل / تزریقات زیبایی / درمان سردرد (میگرن) با بوتاکس

درمان سردرد (میگرن) با بوتاکس

آنچه می خوانید...

بوتاکس نوعی نوروتاکسین است که از یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود. این سم موجب بروز واکنشی مرگبار به نام بوتولیسم شده که اگر از طریق غذا بلعیده شود، ماهیچه ها را فلج کرده و تمامی سیگنال های عصبی را مسدود می کند. اما اگر این ماده سمی وارد سیستم گوارش نشود، هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی کند. امروزه بوتاکس یکی از مهم ترین روش های درمان سردرد می باشد. گاهی میزان سردردها آن قدر شدید است که آسیب های غیر قابل تحمل و شدیدی را به همراه می آورد. درمان سردرد با توجه به نوع و میزان حملات آن متفاوت است. در حال حاضر درمان سردرد با بوتاکس امکان پذیر است اما این روش برای همه کارساز نبوده و قابل استفاده نیست.

در این مقاله در نظر داریم به بررسی درمان سردرد با بوتاکس بپردازیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه درمان سردرد با بوتاکس

می توان گفت درمان سردرد با بوتاکس نزدیک به ده سال پیش رواج یافت. درست زمانی که جراحی های زیبایی در امریکا متداول شده بود. در آن زمان متخصصین و جراحان زیبایی و پلاستیک اعلام کردند که سردرد آن ها توسط بوتاکس به طور کامل درمان شده است. به دنبال ادعای این بیماران، پزشکان پیش از وجود تأییدی رسمی، درمان سردرد با بوتاکس را آغاز کردند.

تزریق بوتاکس به صورت

برخی متخصصان ادعا داشتند که استفاده از بوتاکس، هیچ نشانه ای مبنی بر درمان سردرد معمولی یا میگرن به جای نگذاشته است. در هر صورت سردرد تنشی با میگرن های معمولی و مزمن متفاوت است. افراد مبتلا به میگرن مزمن، 15 روز از هر ماه با سردرد دست و پنجه نرم می کنند و با اطمینان می توان گفت که 8 روز از این مدت زمان به میگرن مربوط می باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین سن تزریق بوتاکس

درمان سردرد با بوتاکس

معمولا نخستین جلسه درمان سردرد با بوتاکس چیزی در حدود 20 دقیقه طول می کشد. در این جلسه پزشک یک سوزن بسیار کوچک سر سوزن سرنگ انسولین را مورد استفاده قرار می دهد که با احساس سوزن سوزن همراه است. در این مرحله او به عضلات کم عمق پوست مقدار بسیار کمی بوتاکس تزریق می کند. درمان سردرد با بوتاکس در هفت ناحیه کلیدی گردن و سر و مشتمل بر 31 تزریق است.

بیمار در ناحیه سر و گردن خود، شات های بسیاری از بوتاکس را دریافت می کند. این روش هر 12 هفته یک بار به منظور پیشگیری از سردردهای میگرنی انجام می شود. در بسیاری از موارد بنا به تشخیص پزشک باید 30 الی 40 شات در هر جلسه انجام شود که این تعداد باید در هر طرف سر برابر تزریق شود. هم چنین اگر در نقطه مشخصی از سر درگیر سردرد میگرنی هستید، احتمالا به دریافت شات های بیشتری در آن ناحیه نیاز دارید. بیمار می تواند دو هفته پس از دریافت نخستین درمان، شاهد نتایج مؤثر این تزریق باشد. پزشکانی که از روش درمانی بوتاکس استفاده می کنند، باید در این زمینه آموزش دیده و از عضلات محل تزریق و آناتومی عروق و اعصاب مطلع باشند.

چه نوع سردردی با بوتاکس بهتر جواب می دهد؟

در حقیقت درمان سردرد با بوتاکس فقط در خصوص میگرن های مزمن امکان پذیر است. میگرن مزمن نوعی از سردرد است که در ماه 15 روز و گاهی بیشتر رخ می دهد. با این وجود در خصوص درمان سردرد روش های دیگری نیز وجود دارد که بیماران پیش از تصمیم به درمان سردرد با بوتاکس، بهتر است با متخصصی با تجربه در این خصوص مشورت نمایند.

تزریق بوتاکس با انقباض ماهیچه ها سردرد را کاهش می دهد. هرچند تاکنون محققان در خصوص چگونگی درمان سردرد با بوتاکس به نتایج قابل توجهی دست نیافته اند. در نهایت باید خاطر نشان ساخت که درمان سردرد با بوتاکس 4 ماه ماندگار بوده و پس از آن بیمار باید نسبت به تمدید آن اقدام کند.

چگونگی درمان سردرد با بوتاکس

در حقیقت یکی از اصلی ترین دلایل مراجعه افراد به متخصص مغز و اعصاب، سردردهای پی در پی می باشد که بوتاکس در این خصوص گامی مؤثر برداشته است. تزریق بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات، جلوی انقباض عضلات را می گیرد و همین امر سردرد را کاهش می دهد. بنا به گفته برخی از محققان، بوتاکس سیگنال های درد را در پایانه های عصبی گردن و سر آزاد کرده و از این طریق انتقال سیگنال های درد به نخاع کاهش می یابد.

چگونگی درمان سردرد با بوتاکس

در صورتی که درمان سردرد با بوتاکس تشخیص داده شد، پزشک هر 3 ماه یک بار تزریق بوتاکس را به بیمار تجویز می کند. این احتمال وجود دارد که برخی افراد پس از درمان بهبود یابند و بیماری برخی عود کند. بنابراین توصیه می شود پیش از اقدام به بوتاکس، در ارتباط با نوع و دوره سردرد خود با پزشک متخصص مشورت کنید تا وی تشخیص دهد که تزریق بوتاکس برای شما مناسب است یا خیر. در صورتی که پزشک تزریق بوتاکس را تجویز کند، با توجه به پاسخ شما به بوتاکس و با در نظر گرفتن برنامه درمانی شما، مدت زمانی را توصیه می کند.

بیشتر بخوانید : فواید بوتاکس صورت

عوارض روش درمانی بوتاکس

با وجود این که این روش در بیشتر موارد در خصوص درمان سردرد، نتایج شگفت انگیزی داشته است، اما همانند دیگر روش های طبیعی، عوارضی دارد. به ویژه اگر تشخیص آن توسط پزشکی متخصص صورت نگیرد، با عوارض جانبی زیادی همراه است. این عوارض شامل تهوع، احساس خستگی، ضعف، درد گردن، واکنش های حساسیتی از جمله کهیر، قرمزی، درد، قرینه نبودن ابروها، تورم در محل تزریق، افتادگی پلک و … هستند که افراد مبتلا به میگرن و سردرد مزمن دچار آن شده و به منظور درمان آن از بوتاکس استفاده می کنند.

خوشبختانه احتمال بروز این عوارض بسیار کم است و در صورت مشاهده ظرف مدت چند هفته یا چند روز برطرف می شود. تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر مشاهده عوارض پایدار و جدی در خصوص تزریق بوتاکس برای درمان سردرد دیده نشده است. باید خاطر نشان ساخت تزریق بوتاکس باید توسط متخصص مغز و اعصاب که از نحوه تزریق آن آگاه و مطلع بوده، صورت گیرد.

به طور کلی می توان گفت شایع ترین عارضه بوتاکس، درد گردن است که بهتر است برای کاهش این درد از کیسه یخ استفاده کنید. البته ممکن است نتایج حاصل از بوتاکس ظرف دو هفته مشاهده شود. هم چنین می توانید بدون تداخل دارویی، داروهای معمولی خود را ادامه دهید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *