دکتر فرزاد پاکدل / تزریقات زیبایی / بهترین سن تزریق بوتاکس

بهترین سن تزریق بوتاکس

بوتاکس یکی از ایمن‌ ترین و بهترین روش‌ های جوان‌سازی صورت برای مقابله با چین و چروک و پیری صورت است.

 به عنوان یک درمان تزریقی و غیر تهاجمی، به طور گسترده توسط جمعیت زیادی که یا ترس دارند یا توانایی پرداخت هزینه جراحی زیبایی را ندارند، ترجیح داده می شود.  به ویژه در صاف کردن خطوط پنجه کلاغی در گوشه چشم، خطوط اخم معروف “۱۱” بین ابروها و خطوط پیشانی موثر است.

 در حالی که قبلاً بوتاکس برای زنان بالای ۴۰ سال که می خواستند چین و چروک ها و خطوط ریز از قبل ایجاد شده را درمان کنند اختصاص داده می شد، اما آمار اکنون نشان می دهد که تقریباً ۳۰٪ از زنانی که تحت درمان بوتاکس هستند زیر ۳۰ سال هستند.

 در واقع، روند بوتاکس پیشگیرانه در حال رشد است.

 پزشکان با تجربه، اثرات مثبت شروع زودهنگام تزریق بوتاکس را در جلوگیری از تشکیل خطوط ریز در وهله اول مشاهده کرده اند.

 اگر بوتاکس را زود شروع کنید، در آینده به مقدار بسیار کمتری نیاز خواهید داشت.

 اما، چه سنی برای شروع بوتاکس است؟  آیا برای انجام درمان بوتاکس زمانِ خیلی زود و یا خیلی دیر وجود دارد؟

 سن مناسب برای شروع بوتاکس

 سنی که بوتاکس دریافت می کنید از فردی به فرد دیگر متفاوت است.  سوالات زیر را از خود بپرسید:

 آیا می خواهید از چین و چروک جلوگیری کنید یا آنها را درمان کنید؟  بوتاکس پیشگیرانه می تواند از هرگونه چین و چروک و خطوط ریز جلوگیری کند.

 آیا وقتی صورتم در حال عادی است خطوط ریز می بینم؟ خطوط به طور طبیعی زمانی ایجاد می شوند که اخم می کنید، لبخند می زنید یا هر حالت دیگری با صورت خود ایجاد می کنید.  هنگامی که صورت شما به حالت نرمال باز می گردد، باید این نوع درمان چین و چروک را در نظر بگیرید.  اکثر مردم این اتفاق را در اواخر دهه ۲۰ تا ۳۰ سالگی خود می بینند.

 چقدر در معرض آفتاب قرار گرفته اید؟  اگر پاسخ «خیلی زیاد» است (چه به خاطر کار و شغل یا جلسات منظم برنزه کردن)، ممکن است خطوط ظریف و چین و چروک‌ها را زودتر از حد معمول مشاهده کنید.  به یاد داشته باشید همیشه ایده خوبی است که با یک متخصص پوست حرفه ای مشورت کنید.

بوتاکس در ۲۰ سالگی: به جای عجله کردن، مراقب علائم باشید

 در عصر رسانه‌های اجتماعی، به‌ویژه اینستاگرام، نسل‌ های جوان دغدغه پرهیز از علائم پیری را دارند.  روش های بوتاکس از سال ۲۰۱۰ تا کنون ۲۸ درصد در بین افراد ۲۰ تا ۲۹ ساله تحت عنوان بوتاکس پیشگیرانه افزایش یافته است.

 با این حال، قبل از ۲۵ سالگی، بعید است که فرد دارای خطوط ظریف قابل مشاهده باشد که بتواند از بوتاکس بهره مند شود.

 هنگام لبخند زدن یا اخم کردن، خطوط ریز به طور طبیعی در اطراف دهان و چشم ها ایجاد می شود.  این موارد، خطوط پویا نامیده می‌شوند، زیرا به محض اینکه لبخند یا اخم را متوقف کنید و حالت صورت آرام و عادی شود، ناپدید می‌ شوند.  بعداً، با افزایش سن پوست، این خطوط ریز پویا شروع به تبدیل شدن به چین و چروک‌های دائمی کم و بیش عمیق می‌کنند.

خطوط خنده

 بنابراین، به عنوان یک قاعده رایج، زمانی که شروع به دیدن خطوط ریز در هنگام استراحت در اطراف چشم یا دهان خود می کنید، در آن زمان است که باید برای اولین بار از بوتاکس استفاده کنید.

 قبل از ۲۵ سالگی، این حالت غیر معمول است.  با این حال، پس از ۲۵ سالگی، برخی از زنان علائم پیری را مشاهده می کنند.  این امر به ویژه اگر سیگار می‌کشند، در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، پوست روشنی دارند، زیاد اخم می‌کنند یا از نظر ژنتیکی مستعد چین و چروک هستند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

 در این مرحله، انجام مشاوره بوتاکس می‌تواند حس خوبی برای پوست ایجاد کند.

 ممکن است لزوماً هنوز به تزریق بوتاکس منجر نشود، اما یک متخصص با تجربه صورت و حالات صورت شما را بررسی می کند و به شما می گوید که چه نوع چین و چروک هایی ممکن است ایجاد شود.  سپس می توانید با شروع تزریق بوتاکس در نواحی خاص را آغاز کنید.

 آیا باید در ۲۰ سالگی بوتاکس بزنم؟

 شروع بوتاکس در ۲۰ سالگی بدون توجه زیاد نه تنها از نظر مالی منطقی است، بلکه با خطر دستیابی به اثر معکوس و پیری زودتر صورت همراه است.

 در واقع، اگر برای سال‌ها بیش از حد بوتاکس داشته باشید، عضلات تزریق شده ضعیف می‌شوند و علائم آتروفی عضلانی، به‌ویژه در اطراف چشم‌ ها بروز پیدا می کند و پوست نازک تر و شل تر می شود.  این امر باعث می شود چشمان شما زودتر از آنچه باید پیر به نظر برسند.

 علاوه بر این، زمانی که عضله نمی تواند حرکت کند، صورت ممکن است عضله دیگری را برای اخم کردن «به کار بگیرد» و باعث ایجاد خطوط ظریف غیرمنتظره در نواحی غیرمعمول تر و درمان نشده صورت، مانند کناره های بینی شما شود.

بوتاکس پیشگیرانه در ۳۰ سالگی

 اکثر طرفداران بوتاکس پیشگیرانه موافق هستند که یک زن در اوایل دهه ۳۰ خود کاندیدای ایده آل برای آن است.  در این سن، تزریق بوتاکس می تواند از ایجاد چین و چروک جلوگیری کرده و ظاهر پیر شخص را به تعویق بیاندازد.

 بعد از ۳۵ سالگی، ممکن است برای بهره مندی از ظرفیت پیشگیری از بوتاکس دیر باشد، به خصوص اگر چهره ای با پوست روشن دارید، مستعد مسائل پوستی به لحاظ ژنتیکی هستید یا عادات سبک زندگی ناسالمی مانند تمایل بیش از حد به برنزه شدن یا استعمال بیش از حد دخانیات دارید.

 برای بیشتر افراد، اوایل دهه ۳۰ زندگی اولین خطوط ریز در هنگام استراحت و عادی ظاهر می شود و این زمانی است که بوتاکس پیشگیری کننده می تواند بیشترین فواید را داشته باشد.

شروع بوتاکس در ۴۰ سالگی

 بسیاری از خانم ها ترجیح می دهند بوتاکس را برای سنین بالاتر به تعویق بیندازند.  با این حال، این بهترین استراتژی برای پوست شخص نیست.

 در واقع، زنانی که بوتاکس را زودتر شروع می‌کنند، علائم پیری کمتری بعد از اواسط چهل سالگی خود دارند و به طور کلی به درمان‌ های ضد چروک کمتری نیاز دارند، چه بوتاکس باشد چه نباشد.

 زنانی که قبلا هرگز بوتاکس نکرده‌اند، اثرات پیشگیرانه بوتاکس اولیه را از دست داده‌اند و باید چین و چروک‌ های ایجاد شده را برطرف کنند.  از نظر پوست، برخی از آسیب ها در حال حاضر دائمی شده اند.  پوست در حال حاضر نازک تر است و چین و چروک های ساکن از همه آشکارتر هستند.

 در چنین مواردی، بوتاکس به تنهایی ممکن است برای بازگرداندن چهره ای شاداب کافی نباشد و ممکن است به روش های دیگری مانند استفاده از فیلر، لیزر یا حتی جراحی نیاز باشد.

 استفاده از بوتاکس بعد از ۴۰ سالگی: بخشی از یک درمان گسترده تر

 اگر قصد دارید بوتاکس را بعد از ۴۰ سالگی شروع کنید، باید توجه داشته باشید که بوتاکس به دلیل حرکات مکرر صورت (لبخند، اخم و غیره) با خطوط ریز بهتر عمل می کند.  برای عضلاتی که به دلیل افزایش سن سنگین می شوند یا دچار افتادگی می شوند، بسیار کمتر کار می کند.

 بنابراین، اگر مشکل افتادگی گردن یا خطوط عمیق اطراف دهان باشد، احتمالاً بوتاکس کمک چندانی نخواهد کرد یا اصلاً کمکی نخواهد کرد.  برای چنین مشکلاتی، پزشک شما می تواند درمان های مکمل بوتاکس را پیشنهاد کند.

 چرا به طور کلی نباید از بوتاکس ترسید؟

 بوتاکس برند تجاری سم بوتولینوم است.  به دلیل کلمه “سم”، برخی تزریق بوتاکس را به دلیل ترس از عوارض جانبی آن به تعویق می اندازند.  به طور خاص، برخی می ترسند که با یک چهره “یخ زده و بی احساس” خاتمه مواجه شوند.

 اگر پزشک شما تجربه کافی نداشته باشد، تزریق بوتاکس یک خطر مسلم است.  با این حال، با یک متخصص قابل اعتماد، تزریق ها برای رفع چین و چروک ها قابل انجام است.

 آیا بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

 عوارض جانبی پزشکی با بوتاکس بسیار نادر است.

 با توجه به اینکه از هر ۳۳۳۳ روش تنها ۱ مورد عوارض جانبی دارد، بوتاکس به طور گسترده ای به عنوان یک روش ایمن در نظر گرفته می شود. 

 عوارض جانبی معمولاً شامل تورم یا قرمزی برای چند روز و کبودی است که می تواند تا چند هفته ادامه یابد.  عوارض جانبی کمتر شایع عبارتند از خشکی دهان، گردن درد، سردرد و تاری دید.  همه اینها با گذشت زمان از بین می روند، زیرا اثر بوتاکس نیز کمتر می شود.

 اگر دچار عوارض جانبی شدید، حتماً باید قبل از تکرار درمان بوتاکس با پزشک خود مشورت کنید.

 همچنین توصیه نمی شود که زنان باردار یا شیرده این روش را انجام دهند.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *