دکتر فرزاد پاکدل / بیماری های چشمی / علت درد حدقه چشم چیست؟

علت درد حدقه چشم چیست؟

درد حدقه چشم دکتر فرزاد پاکدل

علت درد حدقه چشم چیست؟ درد حدقه چشم یا درد کاشه چشم از جمله دردهای نگران کننده است. گاهی ما به این درد توجهی نمی کنیم و این به نوبه خود باعث بحرانی شدن مشکل و درد می شود. درد در این نواحی نشان دهنده آسیب به عصب بینایی می باشد که می بایست به طور جدی پیگیری شود. در این مطلب می خواهیم از تجربیات آقای دکتر فرزاد پاکدل بهترین متخصص چشم در تهران کمک بگیریم و بیشتر به این موضوع بپردازیم. در واقع در این مطلب می خواهیم علت درد استخوان زیر چشم و کاسه چشم را بیشتر بررسی کنیم.

علت درد حدقه چشم

درد حدقه چشم از چیست؟

درد حدقه چشم به طور کلی عبارت است از بروز ناراحتی و درد در سراسر کاسه چشم که آن را روی چشم یا اطراف آن احساس می کنید. ممکن است این درد تنها در یک چشم و یا هر دو چشم خود را نشان دهد. درد کاسه چشم می تواند ناشی از یک ضربه به سر باشد. میزان درد نشان دهنده میزان خطرناک بودن مشکل شما است. از آنجایی که هیچ دردی بی علت نیست، بهتر است پس از احساس درد آن را پیگیری کنید. گاهی این مشکل ناشی از وجود التهاب و خراش قرنیه است.

علائم درد حدقه چشم

سوزش چشم

خارش چشم

احساس وجود یک شی خارجی در چشم

در برخی موارد قرمزی چشم

حساسیت به نور

دلیل درد حدقه چشم

درد درون یا روی چشم

احساس درد شدید پشت چشم

درد اطراف چشم

بررسی انواع درد حدقه چشم درون یا روی چشم

نفوذ یک شی خارجی به قرنیه

با نفوذ اجسام خارجی مانند شن، خاک اره و سنگ ریزه به چشم، قرنیه آسیب می بیند و شما دردهای را در حدقه چشم احساس می کنید. این درد می تواند با پلک زدن بیشتر شود. در این صورت باید فورا به پزشک مراجعه کنید چرا که ورود یک جسم خارجی در چشم می تواند سبب عفونت قرنیه شود. پزشک شما می تواند با ابزار مخصوصی شی وارد شده را از چشم خارج کند و برای جلوگیری از عفونت داروهای آنتی باکتریال به شما تجویز کند.

خشکی شدن چشم

خشکی چشم می تواند سبب خراش قرنیه شود. اگر رطوبت کافی بر روی چشم وجود نداشته، قرنیه مرطوب نگه داشته نمی شود. در بیشتر موارد برای از بین بردن خشکی چشم لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید.

اندوفتالمیتیس

یکی از خطرناک ترین دلایل درد حدقه چشم اندوفتالمیتیس می باشد که نوعی التهاب درون چشم و ناشی از عفونت می باشد. در برخی موارد جراحی آب مروارید می تواند منجر به بروز این عارضه شود. از علائم این عارضه تورم پلک و قرمزی چشم می باشد.

درد حدقه در پشت چشم

دلیل اصلی درد کاسه چشم در پشت چشم عفونت های سینوسی و میگرن می باشد. میگرن سبب می شود علاوه بر درد در پشت سر، درد را در پشت چشم نیز احساس کنید. درد پشت چشم ناشی از عفونت خفیف تر از درد میگرن می باشد و دردهای میگرنی می توانند از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشند. این نوع درد حدقه در پشت چشم نیاز به اقدام پزشکی فوری ندارد. معمولا خود به خود پس از چند روز یا با مصرف برخی مسکن ها بهبود می یابد. با این وجود اگر درد شدید است لازم است به پزشک مراجعه کنید.

درد حدقه در اطراف چشم

درد حدقه چشم در اطراف چشم می تواند ناشی از حساسیت شدید پلک باشد که با کمپرس آب گرم قابل درمان می باشد. مورد دیگری که می تواند سبب درد کاسه چشم در اطراف چشم شود استفاده زیاد از کامپیوتر و موبایل می باشد که سبب خستگی ماهیچه های چشم می شود.

بیماری عصب چشم یکی از درد نادر و خطرناک بوده که می تواند سبب از دست دادن بینایی شود. از علائم آن کاهش طیف رنگی چشم و شدت درد با حرکت چشم می باشد. این نوع درد نیاز به اقدام فوری توسط متخصص چشم دارد.

به طور کلی درد چشم می تواند هم به طور خود به خود بهبود یابد هم می تواند در اثر عارضه های خطرناکی ایجاد شده باشد که نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. به همین سبب در صورتی که دچار درد حدقه چشم شدید می توانید دو روز صبر کنید تا از شدت درد کم شود اگر طی این مدت کمتر نشد یا بیشتر شد به مراقبت های پزشکی و مداخلات بیشتری احتیاج دارید.

بیشتر بخوانید : تزریق فیلر زیر چشم زیبایی تضمینی چشم ها

علت درد حدقه چشم و سر

درد حدقه چشم و سر قطعاً احساس خوبی به شما نمی دهد. احساس فشار در پشت چشم می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. دلایل و محرکهای زیادی برای این درد وجود دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. 

اگر در پشت حدقه چشم خود درد احساس می کنید، این درد نمی تواند علت یک بیماری باشد. به عبارت دیگر ممکن است چشمان شما مشکلی نداشته باشند. با این وجود اختلال در دید و بینایی برای شما بوجود آمده باشد. در ادامه این مطلب دلایلی که باعث درد کاسه چشم و سر می شوند را بررسی می کنیم.

سردردهای تنشی

وضعیت نامناسب استراحت

کمبود خواب

گرسنگی یا کم آبی بدن

خستگی چشم در اثر خیره شدن بیش از حد به مانیتور

سردردهای خوشه ای

ممکن است درد شدیدی را در اطراف چشمان خود احساس کنید. این درد فقط در حدقه و اطراف یک چشم ممکن است منتشر شود. همچنین می تواند همراه با سردرد و آبریزش بینی باشد. نام خوشه ای به سردرهای اختصاص می گیرد که معمولاً چندین بار و برای روزها یا هفته ها ادامه پیدا می کنند. سپس برای مدتی متوقف می شود. محرک های این سردرد عبارتند از:

سیگار کشیدن

مصرف الکل و برخی داروها

پزشک برای درمان ممکن است داروهایی مانند وراپامیل، پردنیزون یا تریپتان تزریقی را تجویز کند. در برخی مواقع قطره بینی لیدوکائین نیز تجویز می شود.

سردردهای میگرنی

حالت تهوع

آبریزش بینی

خوب نخوابیدن

احساس استرس

نور بسیار زیاد و روشن

غذاها و نوشیدنی های خاص مانند الکل یا شکلات

بوهای خاص

سردرد یا فشار سینوسی

سینوس ها در اطراف چشم ها، پیشانی، گونه ها و دهان ما قرار دارند. شما گاهی ممکن است فشار سینوسی را در این نواحی احساس کنید که موجب ایجاد درد چشم می شود. محرک های این سردرد عبارتند از:

سینوزیت از جمله سینوزیت مزمن

سرماخوردگی

حساسیت فصلی یا آلرژی

تشخیص درد حدقه چشم توسط دکتر فرزاد پاکدل

اگر درد مداوم حدقه چشم دارید که با علائم بصری همراه است، به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک دلایل جدی درد را بررسی می کند و علاوه بر تشخیص علت، در مورد نحوه درمان با شما صحبت می کند.

دکتر فرزاد پاکدل متخصص جراح پلاستیک و ترمیم چشم و صورت در تهران است که در تشخیص بیماری های چشمی خبره می باشد. برای تشخیص بیماری و روش های درمانی شما می توانید به مطب مراجعه کنید و از سبک درمانی اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

علت درد حدقه چشم راست چیست؟

درد کاسه چشم اگر سطحی باشد، معمولا در اثر تحریک، عفونت و یا ضربه بوجود می آید. این دردها اکثر اوقات با یک قطره و استراحت چشم ها، بهبود می یابند.
درد عمیق در حدقه چشم ممکن است نیاز به درمان موثرتری داشته باشد. درد همراه با کاهش بینایی نیاز به پیگیری هر چه سریع تر و درمان دارد.

علت درد استخوان زیر چشم چیست؟

علت این مشکل را می توان بلفاریت تشخیص داد. بلفاریت، گل مژه و یا وجود مشکل در مجاری اشکی می توانند موجب چنین دردی شوند. این درد بیشتر گوشه چشم را احاطه می کند.

علت درد کاسه چشم سمت چپ چیست؟

این مشکل می تواند ناشی از عفونت، آسیب به عصب و عفونت قرنیه باشد. هر یک به نحوی موجب ایجاد درد کاسه چشم چپ شوند.

کلام پایانی

در نهایت می توان گفت که درد کاسه چشم به دلایل مختلفی رخ می دهد. درد در اطراف چشم، روی چشم و یا پشت چشم اتفاق می افتد. پس علت آن نیز می تواند متفاوت باشد و نحوه درمان نیز تغییر می کند. در این مطلب علت و دلایل درد حدقه یا کاسه چشم مورد بررسی قرار گرفت. انواع سردردهایی که ممکن است موجب این درد شوند نیز بررسی شدند. برای انکه هر یک از این سردردهای مشکلات جدی را برای بینایی شما بوجود نیاورند، بهتر است به متخصص چشم یا چشم پزشک مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *