تهران، میدان ونک، بلوارحقانی، بین گاندی شمالی و چهار راه جهان کودک، پلاک 67، طبقه4، واحد14

دکتر فرزاد پاکدل / بیماری های چشمی / علت درد حدقه چشم چیست؟

علت درد حدقه چشم چیست؟

درد حدقه چشم دکتر فرزاد پاکدل
آنچه می خوانید...

درد حدقه چشم از آن دردهایی می باشد که حداقل یک بار در طول عمرمان تجربه خواهیم کرد. حدقه چشم یا کاسه چشم در مواردی می تواند تحریک شود و سبب ایجاد درد در سرتاسر چشم و یا پشت چشم شود. در بیشتر موارد علت درد چشم دشوار است و برای یافتن ریشه درد چشم ها لازم است معاینات جدی صورت گیرد. درد حدقه چشم می تواند به دلایل مختلفی از جمله خراش قرنیه یا آسیب وارد شده به چشم بروز یابد. اگر شما هم دچار درد حدقه چشم شده اید و می خواهید اطلاعاتی در رابطه با آن کسب کنید لازم است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درد حدقه چشم

درد حدقه چشم به طور کلی عبارت است از بروز ناراحتی و درد در سراسر کاسه چشم ، روی یا اطراف چشم.

 • درد حدقه ممکن است تنها در یک چشم و یا هر دو چشم بروز یابد.
 • دلیل درد حدقه اگر در اثر ضربه باشد مشخص است و در موارد دیگر نیازمند بررسی های پزشکی و مراجعه به بهترین متخصص چشم در تهران می باشد.
 • میزان درد در حدقه چشم نشان دهنده خطرناکی و دشواری آن نیست
 • گاهی پیش می آید یک خراش سطحی در قرنیه سبب ایجاد درد حدقه چشم شود.

درد حدقه چشم چه علائم دیگری دارد؟

درد حدقه چشم می تواند علائم دیگری داشته باشد که به شرح زیر می باشد:

 • سوزش چشم
 • خارش چشم
 • احساس وجود یک شی خارجی در چشم
 • در برخی موارد قرمزی چشم ، حساسیت به نور

دلیل درد حدقه چشم

دلیل درد حدقه چشم با توجه به محل درد می تواند دلایل بسیاری شامل شود که در بخش های بعدی به شرح آن ها می پردازیم:

 • درد درون یا روی چشم
 • درد پشت چشم
 • درد اطراف چشم

درد حدقه چشم درون یا روی چشم

در این صورت درد حدقه چشم به دلیل سوزش و التهاب در سطح جلویی چشم به خصوص در قرنیه می باشد. به طور کلی دلایل رایج درد حدقه چشم در قسمت روی چشم یا درون چشم می تواند به شرح زیر باشد:

نفوذ یک شی خارجی به قرنیه:

برای اجسام خارجی مانند شن ، خاک اره و سنگ ریزه به نفوذ به چشم می توانند وارد قرنیه شوند و درد حدقه را ایجاد کنند. این نوع درد می تواند با پلک زدن بیشتر شود. در این صورت باید فورا به پزشک مراجعه کنید چرا که ورود یک جسم خارجی در چشم می تواند سبب عفونت قرنیه شود. پزشک شما می تواند با ابزار مخصوصی شی وارد شده را از چشم خارج کند و برای جلوگیری از عفونت داروهای آنتی باکتریال به شما تجویز کند.

خشکی چشم:

خشکی چشم می تواند سبب خراش قرنیه شود. چرا که رطوبت کافی بر روی چشم وجود نداشته و قرنیه مرطوب نگه داشته نمی شود. در بیشتر موارد برای از بین بردن خشکی چشم لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید.

اندوفتالمیتیس:

یکی از خطرناک ترین دلایل درد حدقه چشم این اندوفتالمیتیس می باشد که نوعی التهاب درون چشم بوده و ناشی از عفونت باکتریال می باشد. در برخی موارد جراحی آب مروارید می تواند منجر به بروز این عارضه شود. از علائم این عارضه تورم پلک و قرمزی چشم می باشد.

درد حدقه چشم در پشت چشم

درد حدقه چشم در پشت چشم

دلیل اصلی درد حدقه چشم در پشت چشم عفونت های سینوسی و میگرن می باشد. میگرن سبب می شود علاوه بر درد در پشت سر در پشت چشم خود درد را احساس کنید. درد پشت چشم ناشی از عفونت خفیف تر از درد میگرن می باشد و درد های میگرنی می توانند از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشند. این نوع درد حدقه در پشت چشم نیاز به اقدام پزشکی فوری ندارد و معمولا خود به خود پس از چند روز یا با مصرف برخی مسکن ها بهبود می یابد با این وجود اگر درد شما شدید است لازم است به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : بلفاریت چیست و چگونه درمان می شود؟

درد حدقه چشم در اطراف چشم

درد حدقه چشم در اطراف چشم می تواند ناشی از حساسیت شدید پلک باشد که با کمپرس آب گرم قابل درمان می باشد.

مورد دیگری که می تواند سبب درد حدقه چشم در اطراف چشم شود استفاده زیاد از کامپیوتر و موبایل می باشد که می تواند سبب خستگی ماهیچه های چشم شود.

بیماری عصب چشم یکی از درد نادر و خطرناک بوده که می تواند سبب از دست دادن بینایی شود. از علائم آن کاهش طیف رنگی چشم و شدت درد با حرکت چشم می باشد. این نوع درد نیاز به اقدام فوری توسط متخصص چشم دارد.

به طور کلی درد حدقه چشم می تواند هم به طور خود به خود بهبود یابد هم می تواند در اثر عارضه های خطرناکی ایجاد شده باشد که نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. به همین سبب در صورتی که دچار درد حدقه چشم شدید می توانید دو روز صبر کنید تا از شدت درد کم شود اگر طی این مدت کمتر نشد یا بیشتر شد به مراقبت های پزشکی و مداخلات بیشتری احتیاج دارید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *