دکتر فرزاد پاکدل / تزریقات زیبایی / عوارض بوتاکس چیست؟

عوارض بوتاکس چیست؟

عوارض بوتاکس و تاثیرات منفی که می تواند بر سلامت افراد داشته باشد، همواره یک دغدغه مهم برای داوطلبان تزریق آن می باشد. ممکن است نگرانی های شما در خصوص بروز انواع عوارض جانبی تزریق بوتاکس باعث منصرف شدن از انجام آن شود. در ادامه رایج ترین خطرات و عوارض بوتاکس در طولانی مدت شرح داده شده است.

شایع ترین عوارض بعد از بوتاکس چیست؟

اگر در مرحله قبل از تزریق بوتاکس هستید و درحال تحقیق و کسب اطلاعات در خصوص عوارض بعد از این تزریق هستید، در ادامه اطلاعات جامعی در این خصوص برای شما اراده شده است. در کنار تمامی مزایای تزریق بوتاکس برای زیبایی یا روش های درمانی ممکن است این روش خطراتی نیز به همراه داشته باشد. با مطالعه و بررسی مشکلات ایجاد شده برای افرادی که به عوارض تزریق بوتاکس مبتلا شده اند، رایج ترین و شایع ترین عوارض به این شرح هستند.

تورم و قرمزی

بدن به هر روش درمانی ممکن است واکنش قرمزی و تورم را نشان دهد. عموما اینگونه عوارض خفیف و بی اهمیت هستند و پس از مدتی از بین می روند. درصد تورم و قرمزی به وضعیت بیمار، مصرف دارو از جمله آسپیرین و داروهای ضد انعقاد، محل، تکنیک تزریق و میزان بوتاکس بستگی دارد. عامل دیگری که در این موضوع موثر است، میزان ضخامت سوزن می باشد.

تهوع و سردرد

سردرد و حالت تهوع یکی از عوارض شایعی است که پس از بوتاکس تجربه می شود. میزان سردرد و تهوع بسیار خفیف است و عموما افرادی که اولین بار اقدام به بوتاکس می کنند تجربه می شود. عموما این عارضه تا چند ساعت برطرف می شود اما حداکثر ۳ روز طول می کشد.

درد

در نیز عموما پس از هر درمانی ممکن است تجربه شود. درد در هین بوتاکس به استانه تحمل هر فرد بستگی دارد. در بیشتر مواقع مراجهین با درد در هنگام بوتاکس به راحتی کنار می آیند و میزان درد برای انها قابل تحمل است. اگر استانه تحمل در شما کم است اطلاع دهید. میتوان از تکنیکهای مختلفی برای کاهش درد استفاده کرد.

عفونت

عفونت بعد از بوتاکس عموما یک اتفاق بسیار نادر است.  محلول‌ آماده شده بوتاکس حاوی مایع استریل حلال هستند و در دمای ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند. حتی ۳۰ روز بعد از باز کردن محلول بوتاکس، هیچ نشانه‌ای از رشد باکتری‌ها یافت نمی‌شود. با تمام این تفاسیر باز هم قبل از اقدام به تزریق، پوست شما به خوبی استریل می شود تا خطر عفونت کاهش یابد.

کبودی

یکی از رایج ترین انواع عوارض بعد از تزریق بوتاکس ایجاد کبودی در محل تزریق است. بر اساس مطالعات انجام شده، حدود ۱۱ تا ۲۵ درصد کسانی که بوتاکس تزریق کرده اند، دچار کبودی شده اند.

این کبودی ها بعد از مدتی به مرور کمرنگ شده و از بین می روند. در صورت عدم رفع یا کاهش این مشکل باید حتما با پزشک خود مشورت کنید. بروز کبودی بعد از تزریق بوتاکس بیشر مربوط به مهارت پزشک است.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال

یکی از رایج ترین سوالاتی که برای افراد مختلف ایجاد می شود، این است که عوارض بوتاکس در دراز مدت چیست؟ آیا ممکن است بعد از چند سال عوارض بوتاکس خود را نشان دهد؟

با توجه به حساسیت محل تزریق بوتاکس چنین سوالات و نگرانی هایی را می توان کاملا طبیعی دانست. به طور کلی علی رغم نگرانی هایی که در این خصوص وجود دارد، تزریق بوتاکس در بلند مدت عوارض بسیار کمی دارد.

با این حال ممکن است برخی عوارض با توجه به شرایط فرد در طولانی‌ مدت ایجاد شوند. برخی از عوارض احتمالی پس از تزریق بوتاکس در پیشانی در دراز مدت عبارتند از:

  1. ضعیف شدن عضلات: استفاده مکرر از بوتاکس ممکن است منجر به ضعف عضلات در منطقه تزریق شده شود.
  2. سفید شدن پوست: در برخی افراد، ممکن است پوست در نقاط تزریق بوتاکس کمی سفید شده و بافت عضلانی آنجا کمتر شود.
  3. بروز مشکل در حالت های چهره: در برخی موارد، افراد ممکن است احساس کنند مشکلاتی در انواع حالت های چهره خود دارند.

عوارض تزریق بوتاکس بین ابروها و پیشانی

در صورتی که بین ابرو ها و پیشانی بوتاکس انجام داده اید، ممکن است علاوه بر آن چه گفته شد، دچار عوارض رایجی که در دادامه عنوان گردیده، شوید.

افتادگی پلک

این عارضه در گذشته شایع بود و اکنون خیلی کم دیده می شود. عموما افرادی که در مراکز درمانی غیر معتبر انجام می دهند با این عارضه روبرو هستند. این عارضه به علت تزریق نادرست رخ می دهد

افتادگی ابرو

این عارضه نیز به مهارت پزشک بستگی دارد. اگر محل تزریق بوتاکس در پیشانی بیش از اندازه پایین باشد، می‌تواند باعث افتادگی ابروها و پلک‌ها شود. در این حالت روی پیشانی و پلک‌های فوقانی احساس سنگینی می‌کنید که با آرایش کردن بدتر می‌شود. این عارضه تاثیری در بینایی شما نخواهد داشت و نهایتا تا یکم ماه از بین می رود. اگر پزشک شما متخصص باشد،  احتمال افتادگی ابرو و پلک بسیار کمتر است.

چهره بی‌ احساس

اگر دز مصرفی بوتاکس بالا باشد این عارضه رخ می دهد.  عضله‌ی پیشانی به داروی بوتاکس حساسیت زیادی دارد  از همین رو در پیشانی دز کمی از بوتاکس استفاده می شود و بعد از یکماه نتایج بررسی می شود. اگر خطوطی باقی مانده بود مجدد تزریق انجام می شود که عموما نیاز نیست.

عوارض بوتاکس در تزریقات گردن

از عوارض نادر و گذرا که ممکن است بعد از بوتاکس گردن تجربه شود ایجاد اختلال در بلع و کاهش ترشح بزاق دهان است. در صورتی که بوتاکس به عضلات عمقی گردن برسد، ممکن است موجب دشواری در حرکت دادن گردن به چپ و راست شود.

چگونه از عوارض بوتاکس جلوگیری کنیم؟

با وجود همه عوارضی که در خصوص تزریق بوتاکس عنوان شد، ممکن است برای شما سوال شود که آیا راهی وجود دارد که از ابتلا به این مشکلات و عوارض جلوگیری کنیم؟ برای جلوگیری از عوارض بوتاکس، راه های زیر پیشنهاد می شود.

✅ برای تزریق بوتاکس به بهترین دکتر تزریق بوتاکس مراجعه کنید. پزشک با تجربه و متخصص می‌تواند مقدار مناسب بوتاکس را تعیین کند و با تزریق صولی و در محل مناسب، به شما این اطمینان را می دهد که دچار عوارض بعدی نمی شوید.

✅ در صورت داشتن انواع بیماری های زمینه ای یا حساسیت ها لازم است این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

✅ دستورالعمل‌های پزشک را به دقت انجام دهید و به مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس نیز توجه کنید. عدم توجه به نکات و ممنوعیت های بعد از تزریق بوتاکس می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی برای شما شود.

✅ استفاده از مواد با کیفیت: اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از مواد با کیفیت و اصلی برای تزریق بوتاکس استفاده می‌کند.

✅ پس در بوتاکس برای پیشگیری از قرمزی بیشتر، بهتر است از سوزن مناسب باکیفیت بالا استفاده شود و تزریق آهسته‌ و با مقادیر کم بوتاکس و همچنین استفاده از کمپرس سرد پس از اتمام انجام شود.

آیا ممکن است بوتاکس به عصب بزند؟

اگر بوتاکس به عصب آسیب برسد، ممکن است اثرات جانبی جدی به وجود آید. بوتاکس عمدتاً با مسدود کردن انتقال سیگنال عصبی به عضلات کار می‌کند. بنابراین در صورت وارد شدن آسیب به عصب می تواند منجر به باگر تزریق بوتاکس به عصب آسیب ببیند، ممکن است اثرات زیر رخ دهد:

  1. ضعف عضلات: آسیب به عصب ممکن است باعث ضعف عضلات شود و عملکرد حرکتی را تحت تأثیر قرار دهد.
  2. تغییرات در حساسیت و درد: آسیب به عصب ممکن است باعث تغییرات در حساسیت پوست و درد شود.
  3. نقص حرکتی: اگر عصبی که تحت تأثیر بوتاکس قرار گرفته است، مسئول حرکت یا حس یک منطقه خاص بوده باشد، ممکن است نقص حرکتی یا حسی در آن منطقه ایجاد شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *