دکتر فرزاد پاکدل / جراحی پلاستیک صورت / روش های لیفت پیشانی و ابرو

روش های لیفت پیشانی و ابرو

لیفت پیشانی در واقع جراحی است که در آن حالت افتاده و خطی ابرو ها، همچنین چین و چروک پیشانی از بین می رود. بالا رفتن سن می تواند باعث شود که ابرو ها به سمت پایین حرکت کنند. لیفت پیشانی با بلند کردن بافت های نرم ناحیه پیشانی و اطراف چشم ظاهر این نواحی را بهبود می بخشد. این جراحی زیبایی، در سال های اخیر، طرفداران  بیشتری نیز پیدا کرده است. با بالا رفتن سن رفته رفته در ناحیه پیشانی چروک ایجاد شده و پوست پیشانی حالتی افتاده پیدا می کند.

روش های لیفت پیشانی و ابرو
روش های لیفت پیشانی و ابرو

کاندیدای مناسب جراحی لیفت پیشانی و ابرو

لیفت پیشانی و ابرو معمولا محدودیت سنی خاصی ندارد و همه افراد بسته به ویژگی و شرایط خود می توانند برای آن اقدام کنند. به طور حدودی بیشتری بازه سنی که متقاضیان برای جراحی بالا کشیدن پیشانی و ابرو مراجعه می کنند بیشتر از ۳۰ سال سن می باشد که شامل افتادگی های طبیعی پوست با گذر زمان شده اند. با این وجود محدودیت سنی برای این عمل زیبایی وجود ندارد.

علاوه بر این، عوامل ژنتیکی، وراثت و سبک زندگی و تغذیه نیز بر افتادگی های پوست صورت موثرند که در اینصورت می توان با استفاده از یکی از روش های لیفت پیشانی صورت، جهت اصلاح آن اقدام کرد. بنابراین یکی از سوال های مهمی که در این زمینه مطرح می شود این است که لیفت پیشانی و ابرو برای چه کسانی مناسب است؟ شما اگر ویژگی های زیر را دارید می توانید جراحی لیفت پیشانی را انجام دهید.

 • ابرو های افتاده
 • خطوط روی پیشانی
 • نا متقارن بودن ابرو ها
 • سلامت عمومی بدن
 • افتادگی خفیف پلک

چرا لیفت پیشانی و ابرو

بالا رفتن سن باعث می شود تا ابروها به سمت پایین حرکت کنند. وقتی بافت ها زیرین و پوست حالت کشسانی خود را از دست می دهند، فاصله بین ابروها و مژه ها نیز کمتر می شود. پایین قرار گرفتن ابروها باعث می شود که شما چهره ای خسته، عصبانی یا غمگین داشته باشید. بالا بردن ابروها می تواند به شاداب به نظر رسیدن شما کمک کند. از جمله مهم ترین اهداف لیفت پیشانیوصورت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

از بین بردن چین و چروک صورت

تغییر طول پیشانی

تغییر شکل پیشانی

تغییر وضعیت و موقعیت ابرو ها

لیفت پیشانی و اصلاح افتادگی ابرو می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی اعتماد بنفس افراد داشته باشد. می توان جراحی لیفت ابرو و یا پیشانی را با تنها و یا همراه با دیگر جراحی های ناحیه صورت مثل لیفت صورت یا جراحی پلک انجام داد.

آمادگی قبل از جراحی لیفت پیشانی و ابرو

برای انجام این جراحی بهتر است که به یک جراح پلاستیک صورت مراجعه کنید. مراحل زیر برای آماده شدن شما برای جراحی باید طی شوند:

بررسی پرونده پزشکی

پرونده ی پزشکی شما برای بررسی داروهای مصرفی، سابقه جراحی و یا حساسیت ها توسط جراح شما بررسی خواهد شد. دربار هی تمام داروهایی که به طور مداوم مصرف می کنید و یا در روزهای اخیر مصرف کرده اید با جراح خود صحبت کنید. تمام موارد آلرژی خود را با جراحتان در میان بگذارید.

انجام آزمایشات بالینی

برای تعیین گزینه های جراحی، جراح بخش های مختلف صورت شما را آنالیز و اندازه گیری می کند.

صحبت درباره نتیجه احتمالی و انتظارات

شما با جراح خود درباره انتظاراتی که از این عمل جراحی دارید صحبت خواهید کرد. جراح هم به شما بهترین گزینه ها را پیشنهاد خواهد داد.  همچنین جراحتان شما را از مزایا و خطرات این جراحی آگاه خواهد کرد.

مراقبت های قبل از جراحی لیفت پیشانی

قبل از انجام جراحی لیفت ابرو باید موارد زیر را رعایت کنید:

 1. توقف استعمال سیگار
 2. پرهیز از مصرف برخی داروهای به دستور پزشکتان
 3. برنامه ریزی برای فعالیت های بعد از جراحی و انتخاب یک همراه برای روز جراحی

روش های لیفت پیشانی و ابرو

لیفت پیشانی و ابرو به طور کلی برای هر یک از اهداف یاد شده به دو روش کلی با عمل جراحی و بدون عمل قابل انجام است که بسته به وضعیت متقاضی، شرایط، اهداف انجام و نظر پزشک، شیوه مورد نظر انتخاب می شود. هریک از روش های جراحی و بدون جراحی، با تکنیکها و شیوه های متفاوتی قابل انجام هستند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

جراحی لیفت پیشانی و ابرو چگونه است؟

جراحی لیفت ابرو می تواند در کلینیک های تخصصی و یا بیماستان ها انجام شود. هنگام جراحی، تحت بیهوشی عمومی قرار گرفتن برای راحتی بیمار انتخاب بسیار مناسب تری است. تکنیک های لیفت ابرو و پیشانی به بر اساس انتظاری که شما از جراحی خودتان دارید ممکن است متفاوت باشد. تکنیک های مشخصی که جراح شما انتخاب می کند، محل ایجاد برش را تعیین خواهد کرد. جراح شما یکی از تکنیک های زیر را می تواند انتخاب کند:

لیفت ابرو با آندوسکوپی

در روش لیفت آندوسکوپی ابرو پشت خط رویش برش های متعددی ایجاد می شود. سپس یک لوله ی نازک را که به دوربین و چراغ کوچکی مجهز است از طریق برش ها وارد بدن خواهد کرد تا وضعیت ماهیچه ها و پوست را مشاهده کند. با کمک ابزار جراحی، بافت های پیشانی لیفت می شوند و به کمک پیچ های خیلی کوچک یا تکنیک های دیگر، بافت را دوباره به بدن متصل می کند. بافت های اضافی برداشته شده و محل برش با گیره های کوچک و یا بخیه بسته خواهد شد.

لیفت ابرو خط رویش مو

جراح شما یک برش را بین بالای پیشانی و ابتدا خط رویش مو ایجاد می کند. میزان کمی از پوست از بالای پیشانی در این ناحیه برداشته شده و سپس محل برش بخیه خواهد خورد. این روش مناسب کسانی است که پیشانی بلند یا عقب نشینی خط رویش مو دارند.

لیفت ابروی کرونال

در این روش، جراح شما یک برش طولانی پشت خط رویش موهای شما از سمت یک گوش به گوش دیگر در بالای سرتان ایجاد خواهد کرد. بافت های پیشانی شما را به بالا کشیده و محل قرارگیری آن را تغییر خواهد داد. مقداری پوست از ناحیه کف سر برداشته شده و محل برش با بخیه بسته می شود. این روش برای افرادی که عقب نشینی خط رویش مو دارند توصیه نمی شود.

لیفت پیشانی
لیفت پیشانی

روش های لیفت پیشانی و ابرو بدون جراحی

در روش های بدون جراحی لیفت پیشانی و ابرو، تکنیک های متفاوتی وجود دارد که با توجه به شیوه اجرایی شدن آنها شامل موارد زیر هستند. اساس اغلب روش های بدون عمل جراحی لیفت پیشانی و ابرو در حقیقت تحریک بافتهای داخلی بدن و پوست برای تحریک کلاژن می باشد.

لیفت ابرو با اولتراپی

اساس این روش بر اساس بازسازی پوست است و در آن با استفاده از امواج میکرو، کلاژن سازی انجام شده و به مرور چین و چروک های صورت به ویژه در محل پیشانی از بین می روند و موجب بهبود وضعیت پوست می شود.

لیفت ابرو با فیلرهای پوستی

تزریق فیلرهای پوستی یکی دیگر از روش های رایج برای بالا کشیدن افتادگی های پوستی به ویژه در پیشانی ها به شمار می رود. در این شیوه با استفاده از تزریق فیلر حجم دهی به بالای پلکها برای پر کردن نواحی چروک استفاده می شود.

عکس قبل و بعد لیفت پیشانی و ابرو
عکس قبل و بعد لیفت پیشانی و ابرو

لیفت ابرو با نخ‌های PDO

در روش لیفت ابرو با نخ، با استفاده از نخهای قابل جذب پلی اکریلیک آمید یا انواع دیگری از آن ابرو ها لیفت می شوند و مشکلات ظاهری و افتادگی های آن ها برطرف می شود. بافتهای داخلی بدن بعد از قرارگیری نخ ها در محل های خود، شروع به دادن واکنش با آنها میکنند و به این طریق تولید کلاژن افزایش می باید و موجب ترمیم پوست می شوند. 

لیفت ابرو ترماژ

یکی از مطمئن ترین روش های لیفت ابرو بدون جراحی استفاده از روش ترماژ می باشد که در آن با استفاده از فرکانسهای رادیویی لایه میانی پوست برای تولید کلاژن تحریک می شود کلاژن سازی برای بهبود وضعیت پوست انجام میشود.

لیفت ابرو با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس بدون تردید رایج ترین روش برای رفع افتادگی های پیشانی و ابرو به شمارمی رود. پس از تزریق بوتاکس، موارد تزریق شده موجب شل و فلج شدن عضلات محل تزریق میشوند و به این ترتیب شکل دهی و لیفت انجام میشود.

خطرات احتمالی جراحی لیفت پیشانی

لیفت ابرو می تواند با خطراتی همراه باشد.اگر در انتخاب جراح خود دقت کافی را نداشته باشید، در ادامه به به تعدادی از این خطراتاشاره خواهیم کرد.

ایجاد اسکار

ممکن است بعد از لیفت ابرو، محل زخم برش ها قابل مشاهده باشد.

تغییرات در حس پوست

لیفت ابرو می تواند باعث بی حسی موقتی یا دائمی در پوست ناحیه یا محل اطراف شود.

عدم تقارن در قرارگیری ابروها

لیفت پیشانی و ابرو می تواند باعث به هم ریختن تقارن ابروها شود. به این صورت که یک یا هر دوی ابروها خیلی زیاد به سمت بالا کشیده شوند. ممکن است این عدم تقارن موقتی بوده و بعد از چند روز از بین برود امااگر عدم تقارن دائمی است، نیاز به جراحی ترمیمی دارد.

مشکلات ریزش مو

لیفت پیشانی و ابرو می تواند باعث عقب نشینی خط رویش مو ها یا ریزش مو در محل اطراف برش جراحی شود. اگر ریزش مو خود به خود برطرف نشود، لازم است که حتما  به پزشک مراجعه کنید.

ریسک های دیگر جراحی لیفت پیشانی

 • خونریزی
 • عفونت
 • واکنش به داروی بیهوشی

ماندگاری لیفت پیشانی و ابرو

یکی از متداول ترین سوالاتی که در زمینه لیفت پیشانی و ابرو برای بیماران مطرح می شود، میزان ماندگاری جراحی لیفت پیشانی و سایر روش های کشیدگی شقیقه و ابرو می باشد. با توجه به شرایط هر فرد، ماندگاری لیفت ابرو متفاوت است اما عمدتا لیفت یک روش دائمی برای رفع اصلاح افتادگی ابرو به شمار میرود. به طور کلی عوامل موثر بر ماندگاری لیفت پیشانی و ابرو را می توان به موارد زیر تقسیم کرد.

 • میزان افتادگی ابروها و چین و چروک های پوست
 • عوامل ژنتیکی
 • محل زندگی
 • نوع لیفت
 • سن و افزایش سن
 • ضخامت و نوع پوست
 • میزان آسیب های محیطی
 • میزان رعایت مراقبت های بعد از جراحی لیفت پیشانی و ابرو
 • میزان مهارت پزشک و تجهیزات مورد استفاده

هزینه لیفت پیشانی و ابرو

به طور کلی تعیین هزینه دقیق برای انجام لیفت پیشانی و ابرو امکان پذیر نیست چرا که عوامل مختلفی در تعیین آن دخیل هستند و یکی از مهم ترین آنها انتخاب روش های با جراحی یا بدون عمل جراحی است.عوامل موثر بر تعیین هزینه انجام لیفت شامل موارد زیر هستند.

 • تکنیک جراحی
 • تبحر، تجربه و دستمزد جراح
 • محل انجام جراحی
 • وضعیت عمومی بیمار
 • میزان افتادگی پوست

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *