دکتر فرزاد پاکدل / جراحی پلاستیک صورت / روش های لیفت پیشانی و مراقبت های بعد از آن

روش های لیفت پیشانی و مراقبت های بعد از آن

آنچه می خوانید...

لیفت پیشانی در واقع جراحی ای است که در آن حالت افتاده و خطی ابرو ها، همچنین چین و چروک پیشانی از بین می رود. بالا رفتن سن می تواند باعث شود که ابرو ها به سمت پایین حرکت کنند. لیفت پیشانی با بلند کردن بافت های نرم ناحیه پیشانی و اطراف چشم ظاهر این نواحی را بهبود می بخشد. این جراحی زیبایی، در سال های اخیر، طرفداران  بیشتری نیز پیدا کرده است. با بالا رفتن سن رفته رفته در ناحیه پیشانی چروک ایجاد شده و پوست پیشانی حالتی افتاده پیدا می کند.

کاندیدای مناسب جراحی لیفت پیشانی

شما اگر ویژگی های زیر را دارید می توانید جراحی لیفت پیشانی و ابرو را انجام دهید.

 • ابرو های افتاده
 • خطوط روی پیشانی
 • نا متقارن بودن ابرو ها
 • سلامت عمومی بدن
 • افتادگی خفیف پلک

لیفت پیشانی می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی اعتماد بنفس افراد داشته باشد. می توان جراحی لیفت ابرو و یا پیشانی را با تنها و یا همراه با دیگر جراحی های ناحیه صورت مثل لیفت صورت یا جراحی پلک انجام داد.

چرا بعد از مدتی ابروها افتاده می شوند؟

بالا رفتن سن باعث می شود تا ابروها به سمت پایین حرکت کنند. وقتی بافت ها زیرین و پوست حالت کشسانی خود را از دست می دهند، فاصله بین ابروها و مژه ها نیز کمتر می شود. پایین قرار گرفتن ابروها باعث می شود که شما چهره ای خسته، عصبانی یا غمگین داشته باشید. بالا بردن ابروها می تواند به شاداب به نظر رسیدن شما کمک کند.

آمادگی قبل از جراحی لیفت پیشانی و ابرو

برای انجام این جراحی بهتر است که به یک جراح پلاستیک صورت مراجعه کنید. مراحل زیر برای آماده شدن شما برای جراحی باید طی شوند:

بررسی پرونده پزشکی

پرونده ی پزشکی شما برای بررسی داروهای مصرفی، سابقه جراحی و یا حساسیت ها توسط جراح شما بررسی خواهد شد. دربار هی تمام داروهایی که به طور مداوم مصرف می کنید و یا در روزهای اخیر مصرف کرده اید با جراح خود صحبت کنید. تمام موارد آلرژیخود را با جراحتان در میان بگذارید.

انجام آزمایشات بالینی

برای تعیین گزینه های جراحی، جراح بخش های مختلف صورت شما را آنالیز و اندازه گیری می کند.

صحبت درباره نتیجه احتمالی و انتظارات

شما با جراح خود درباره انتظاراتی که از این عمل جراحی دارید صحبت خواهید کرد. جراح هم به شما بهترین گزینه ها را پیشنهاد خواهد داد.  همچنین جراحتان شما را از مزایا و خطرات این جراحی آگاه خواهد کرد.

مراقبت های قبل از جراحی لیفت ابرو

قبل از انجام جراحی لیفت ابرو باید موارد زیر را رعایت کنید:

 1. توقف استعمال سیگار
 2. پرهیز از مصرف برخی داروهای به دستور پزشکتان
 3. برنامه ریزی برای فعالیت های بعد از جراحی و انتخاب یک همراه برای روز جراحی

روند جراحی لیفت ابرو چگونه است؟

جراحی لیفت ابرو می تواند در کلینیک های تخصصی و یا بیماستان ها انجام شود. هنگام جراحی، تحت بیهوشی عمومی قرار گرفتن برای راحتی بیمار انتخاب بسیار مناسب تری است. تکنیک های لیفت ابرو و پیشانی به بر اساس انتظاری که شما از جراحی خودتان دارید ممکن است متفاوت باشد. تکنیک های مشخصی که جراح شما انتخاب می کند، محل ایجاد برش را تعیین خواهد کرد.

جراح شما یکی از تکنیک های زیر را می تواند انتخاب کند:

لیفت ابرو با آندوسکوپی

در این روش پشت خط رویش برش های متعددی ایجاد می شود. سپس یک لوله ی نازک را که به دوربین و چراغ کوچکی مجهز است از طریق برش ها وارد بدن خواهد کرد تا وضعیت ماهیچه ها و پوست را مشاهده کند. با کمک ابزار جراحی، جراح بافت های پیشانی را لیفت خواهد کرد و به کمک پیچ های خیلی کوچک یا تکنیک های دیگر، بافت را دوباره به بدن متصل می کند. بافت های اضافی برداشته شده و محل برش با گیره های کوچک و یا بخیه بسته خواهد شد.

لیفت ابروی کرونال

در این روش، جراح شما یک برش طولانی پشت خط رویش موهای شما از سمت یک گوش به گوش دیگردر بالای سرتان ایجاد خواهد کرد. بافت های پیشانی شما را به بالا کشیده و محل قرارگیری آن را تغییر خواهد داد. مقداری پوست از ناحیه کف سر برداشته شده و محل برش با بخیه بسته می شود. اینروش برای افرادی که عقب نشینی خط رویش مو دارند توصیه نمی شود.

لیفت ابرو خط رویش مو

جراح شما یک برش را بین بالای پیشانی و ابتدا خط رویش مو ایجاد می کند. میزان کمی از پوست از بالای پیشانی در این ناحیه برداشته شده و سپس محل برش بخیه خواهد خورد. این روش مناسب کسانی است که پیشانی بلند یا عثب نشینی خط رویش مو دارند.

لیفت پیشانی
لیفت پیشانی

خطرات احتمالی جراحی لیفت ابرو و پیشانی

لیفت ابرو می تواند با خطراتی همراه باشد.اگر در انتخاب جراح خود دقت کافی را نداشته باشید، در ادامه به به تعدادی از این خطراتاشاره خواهیم کرد.

ایجاد اسکار

ممکن است بعد از لیفت ابرو، محل زخم برش ها قابل مشاهده باشد.

تغییرات در حس پوست

لیفت ابرو می تواند باعث بی حسی موقتی یا دائمی در پوست ناحیه یا محل اطراف شود.

عدم تقارن در قرارگیری ابروها

لیفت پیشانی و ابرو می تواند باعث به هم ریختن تقارن ابروها شود. به این صورت که یک یا هر دوی ابروها خیلی زیاد به سمت بالا کشیده شوند. ممکن است این عدم تقارن موقتی بوده و بعد از چند روز از بین برود امااگر عدم تقارن دائمی است، نیاز به جراحی ترمیمی دارد.

مشکلات ریزش مو

لیفت پیشانی و ابرو می تواند باعث عقب نشینی خط رویش مو ها یا ریزش مو در محل اطراف برش جراحی شود. اگر ریزش مو خود به خود برطرف نشود، لازم است که حتما  به پزشک مراجعه کنید.

ریسک های دیگر جراحی لیفت ابرو

 • خونریزی
 • عفونت
 • واکنش به داروی بیهوشی

مراقبت های بعد از لیفت ابرو

 • بعد از جراحی لیفت پیشانی لازم است که محل جراحی باند پیچی شود تا به کاهش تورم کمک کند. یک لوله ی کوچک در محل برش جاگذاری خواهد شد که مایعات و خون آبه را تخلیه کند.
 • موقع استراحت سر خود را بالاتر نگه دارید. برای این کار از چند بالش به جای یک بالش برای استراحت کردن استفاده کنید.
 • از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • سعی کنید بر روی پیشانی خود فشاری وارد نکنید.

ممکن است بعد از جراحی، در محل برش ها خارش یا احساس بی حسی داشته باشد که با گذشت زمان از بین خواهد رفت. باند پیشانی شما معمولا بعد از سه روز برداشته می شود. اگر قصد دارید فعالیت های عادی خود را ادامه دهید، قبل از آن با پزشکتان مشورت کنید.

اگر مواد زیررا تجربه کردید، فورا به یک مرکز اورژانس یا پزشکتان مراجعه کنید.

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم

هزینه لیفت پیشانی

هزینه لیفت پیشانی بسته به شرایط زیر می تواند متغیر باشد:

 • تکنیک جراحی
 • تبحر جراح
 • محل انجام جراحی
 • وضعیت عمومی بیمار
 • میزان افتادگی پوست

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/brow-lift/about/pac-20393257

اشتراک گذاری مطلب:

دکترفرزاد پاکدل

زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *