دکتر فرزاد پاکدل / بیماری های چشمی / همه چیز درباره خراش قرنیه + درمان

همه چیز درباره خراش قرنیه + درمان

خراش قرنیه

جراحی خراش قرنیه چشم یکی از جراحی بسیار مهم است که در آن متخصص تا حد امکان قرنیه را ترمیم و آسیب را برطرف می کند. حتما برای شما هم پیش آمده است که دچار ناراحتی و قرمزی چشم شوید. این مورد زمانی که به چشم جراحتی یا آسیبی وارد شود، بوجود می آید که به آن خراش قرنیه گفته می شود.

قرنیه ممکن است در اثر برخورد و تماس ناگهانی با ناخن و یا هر جسم دیگری آسیب ببیند. در پی ساییدگی قرنیه چشم ممکن است دید فرد تار شود و بینایی او به خطر بیفتد. متاسفانه خراش قرنیه چشم یکی از مشکلات شایع است که در آن سلول های سطح قرنیه یا سلول های اپیتلیوم کنده می شوند.

خراش قرنیه چشم
خراش و آسیب قرنیه چیست و چگونه ایجاد می شود؟

شاید اکثر شما ندانید که قرنیه چیست و به کدام قسمت از چشم قرنیه گفته می شود. در واقع قرنیه قسمت شفاف جلوی چشم شما می باشد. کاری که قرنیه انجام می دهد این است که بر نور تمرکز می کند تا فرد بتواند اجسام را ببیند. بنابراین قرنیه چشم شما باید سالم باشد تا بتوانید به خوبی محیط و اجسام اطراف خود را ببینید.

خراش قرنیه چشم موجب مختل شدن بینایی و تاری دید می شود. پس اگر در پی تماس ناخن، یک شاخه و یا هر شی تیزی، قرنیه چشم شما آسیب دید می بایست به پزشک متخصص مراجعه کنید. دکتر فرزاد پاکدل یکی از بهترین متخصصین جراحی پلاستیک و ترمیم چشم در تهران می باشد. وی بهترین متدهای درمانی را برای بیماران بکار می گیرد تا آسیب های چشمی را برطرف کند.

علت ایجاد خراش قرنیه

بافت قرنیه دارای ۵ لایه می باشد که به دلیل نبود رگ های خونی این قسمت از چشم دارای شفافیت می باشد. هنگامی که خارجی ترین لایه قرنیه دچار آسیب شود، ساییدگی قرنیه ایجاد می شود. لایه خارجی آسیب دیده و از سطح قرنیه کنده می شود. عوامل بسیاری می توانند سبب ایجاد خراش در قرنیه شوند که برخی از این عوامل به شرح زیر می باشند:

 • استفاده چند باره از لنزهای تماسی
 • رفتن اجسام ریز به داخل چشم
 • مالش چشم پس از ورود اجسام به داخل چشم
 • فرو رفتن شاخه درختان ، لوازمات آرایشی مانند ریمل
 • انجام فعالیت های جوشکاری
 • وارد شدن براده های آهن به داخل چشم
 • قرار گرفتن ذرات شن و ماسه در چشم
 • استفاده از لنزهای کثیف و آلوده

در بسیاری موارد خراش قرنیه ممکن است ظرف ۴۸ ساعت خود به خود ترمیم شود و نیازی به مراجعه به پزشک نمی باشد. اما اگر بیش از این طول کشید و ناراحتی و قرمزی چشم بدتر شد لازم است به بهترین متخصص چشم در تهران مراجعه شود.

علائم خراش قرنیه

خراش قرنیه در مراحل ابتدایی با قرمزی و ناراحتی چشم همراه می باشد البته علائم دیگری نیز دارد که به شرح زیر می باشند:

 • درد در ناحیه چشم
 • سردرد
 • قرمزی بیش از حد چشم ها
 • اشک ریزش از چشم
 • بالارفتن حساسیت به نور
 • پرش پلک
 • حالت تهوع ( هنگامی که خراشیدگی بسیار عمیق باشد)
 • کاهش دید و یا اختلالات بینایی در موارد بیشتر
 • احساس یک شی خارجی در چشم
 • احساس درد هنگام باز و بسته کردن چشم ها

خراش قرنیه می تواند علائم مختلفی را در فرد ایجاد کند و چند مورد از مهم ترین آن ها در بخش فوق ذکر شد . اما نکته ای که در ساییدگی قرنیه حائز اهمیت است عوارضی می باشد که در اثر این عارضه اتفاق می افتد. در بخش بعدی به بررسی برخی از این عوارض خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید : پروتز چشم یا چشم مصنوعی چیست؟

عوارض خراش قرنیه

خراش قرنیه در بیشتر موارد خود به خود بهبود می یابد اما اگر شدت آن زیاد باشد می تواند عوارضی در پی داشته باشد که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

درمان خراش قرنیه

خراش قرنیه با راهکارهای خانگی نیز می تواند بهبود یابد اما به دلیل حساسیت چشم و بینایی در اینگونه موارد توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید و طبق موازین پزشکی پیش روید. برخی از درمان های ساییدگی قرنیه به شرح زیر می باشد:

درمان های دارویی

پس از تشخیص خراش قرنیه پزشک از طریق بی حسی موضعی چشم و با استفاده از فلورسین و تاباندن نور میزان خراش را مشخص می کند. با توجه به شدت آن قطره های چشمی تجویز می شود. هم چنین دلیل ایجاد ساییدگی قرنیه در تجویز داروها موثر می باشد. به عنوان قطره های چشمی جنتامایسین در مواردی که ساییدگی قرنیه منحصر به استفاده از لنزهای تماسی کثیف باشد تجویز می شوند. برای جلوگیری از عفونت و زخم های قرنیه پمادهای آنتی بیوتیک تجویز می شوند.

تجویز لنزهای تماسی خاصی

  برخی لنزهای تماسی توانایی عبور اکسیژن از خود را دارند و برای ترمیم ساییدگی قرنیه مفید می باشند. در حقیقت این لنزها نقش پانسمان را ایفا می کنند و پس از مدتی سبب بهبود خراش قرنیه می شوند.

  استفاده از لنزهای تماسی با عبور اکسیژن برای بهبود خراش قرنیه

   قطره های اشک مصنوعی

   برخی پزشکان برای درمان خراش قرنیه اقدام به تجویز قطره های اشک مصنوعی می کنند. در این موارد با مرطوب نگه داشتن سطح چشم ساییدگی چشم برطرف می شود.

   بیشتر بخوانید : جراحی تومور اربیت چشم

   روش های ترکیبی

    پزشک شما می تواند بر اساس میزان آسیب وارد شده به قرنیه از روش های تلفیقی استفاده کند در این روش ها داروهایی که برای شما تجویز می شود ترکیبی از آنتی بیوتیک و لنز پانسمانی می باشد.

    قطره سیپروفلوکساسین یک قطره چشمی برای ساییدگی قرنیه است که به بهبود التهاب کمک می کند. قطره موکسی فلوکساسین نیز به عنوان یکی از روش های درمانی ترکیبی است که به همراه پماد اریترومایسین تجویز می شود.

    اکثر پزشکان برای درمان خراش قرنیه چشم از لنز تماسی بانداژ استفاده می کنند. لنز تماسی به نحوی سایش را بهبود می دهد و درد ناشی از پلک زدن را کاهش می دهد. در مواردی که خطر لنزهای تماسی زیاد است، پزشک از روش های دیگر برای درمان قرنیه استفاده می کند.

    جراحی خراش قرنیه چشم

    خراش قرنیه چشم و بسیاری از آسیب های قرنیه را می توان با قطره چشمی برای خراش قرنیه برطرف کرد. همچنین قرص های تجویزی مانند آنتی بیوتیک ها با برطرف کردن التهاب می توانند تاحدودی به درمان کمک کنند. اگر آسیب قرنیه به گونه ای باشد که درمان با دارو جوابگو نباشد، پزشک جراحی را به بیمار توصیه می کند. درمان و جراحی خراش قرنیه چشم به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه این مطلب به هر یک از آنها می پردازیم.

    لیزر درمانی

    برای درمان خراش قرنیه چشم و سایر بیماری های چشمی، پزشکان از نوعی لیزر درمانی به نام کراتکتومی فوتو تراپی استفاده می کنند. این روش برای تغییر شکل قرنیه، برداشتن بافت آسیب دیده و شفاف کردن دید استفاده می شود.

    جراحی پیوند قرنیه

    اگر آسیب قرنیه شما قابل ترمیم و قابل درمان نباشد، پزشک می تواند قسمت آسیب دیده را بردارد. سپس آن را با بافت سالم قرنیه اهدا شده جایگزین کند.

    قرنیه مصنوعی

    جراحی خراش قرنیه چشم به سبک دیگری نیز انجام می شود و آن هم استفاده از قرنیه مصنوعی است. قرنیه مصنوعی به عنوان جایگزینی برای قرنیه شما، یک روش درمانی موثر است که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش پزشک قرنیه آسیب دیده را با قرنیه مصنوعی به نام کراتوپروتز  جایگزین می کند.

    آیا می توان از خراش قرنیه پیشگیری کرد؟

    برای اینکه بتوانید از خراش قرنیه چشم پیگیری کنید، سعی کنید کمتر در معرض خطر ساییدگی و خراش چشمی قرار گیرید. استفاده از عینک محافظ و رعایت بهداشت و لنزهای تماسی می تواند با آسیب های چشمی مقابله کند. به ویژه اگر در محیط هایی فعالیت می کنید که امکان آسیب چشمی بالاست. کار با مواد شیمیایی، انجام کار در فضای باز مانند چمن زنی یا بریدن بوته ها نیاز به استفاده از عینک محافظ دارد.

    اگر در ورزش های تماسی مانند بیسبال و هاکی شرکت می کنید، باید از کلاه استفاده کنید که دارای یک محافظ برای چشمان شما می باشد. برشکاران که از مته، سمباده و تجهیزات جوشکاری استفاده می کنند، حتماً باید از عینک محافظ استفاده کنند. غالباً شرکت ها خود تجهیزاتی ایمنی را در اختیار نیروهای خود قرار می دهند.

    سوالات متداول


    اشتراک گذاری مطلب:

    دکترفرزاد پاکدل

    زمینه کاری و تجربیات و زمینه تحقیقات: دکتر فرزاد پاکدل از سال 1389 بعنوان جراح پلاستیک و زیبایی وترمیمی چشم و قسمت فوقانی صورت و اربیت(حدقه) در دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین در بخش خصوصی و از سال 1391 در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان چشم پزشکی فارابی اشتغال داشته اند و پیش از آن از سال 1381 در بخش دانشگاهی و خصوصی به چشم پزشکی اشتغال داشته اند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *